Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 1033
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jagodnik: Kanalizacja sołectwa Jagodnik na finiszu

Czwartek, 5 grudnia 2013, 13:25
Aktualizacja: 13:26
Autor: red.
Jagodnik: Kanalizacja sołectwa Jagodnik na finiszu
Fot. użyczone
Dobiegł końca I etap kanalizacji Jagodnik–Boleścin. Zgodnie z dokumentacją projektową odcinek 6 km sieci kanalizacji sanitarnej obejmie 230 osób, w tym 40 gospodarstw. Dodatkowo inwestycja realizowana jest w taki sposób, aby w przyszłości do sieci przyłączyć kolejnych mieszkańców. Budowa II etapu zaplanowana jest na wiosnę 2014 r i obejmować będzie ponad 500 mieszkańców.

Celem projektu, jest ochrona środowiska, w tym przede wszystkim zasobów wodnych wraz z zapewnieniem podstawowej infrastruktury komunalnej, służącej mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz inwestorom na terenie gminy Świdnica.

W pierwszym etapie zostały wykonane m.in. prace ziemne i montażowe kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej oraz kanalizacji tłocznej, studni rewizyjnych, roboty montażowe 2 lokalnych przepompowni ścieków oraz z systemem sterowania i monitoringu.

- Obecnie 9 spośród 33 sołectw w gminie Świdnica posiada sieć kanalizacyjną, o łącznej długości ok. 70 km. Na terenie trzech miejscowości funkcjonują oczyszczalnie ścieków. Do końca 2014 r. mieszkańcy kolejnych dwóch miejscowości (Jagodnik, Boleścin) zostaną wyposażeni w infrastrukturę kanalizacyjną./ /Z kolei na obszarach, gdzie występuje duże rozproszenie zabudowy mieszkaniowej, a budowa tradycyjnej, zbiorczej kanalizacji jest technicznie i ekonomicznie nieuzasadniona, realizowana jest, w ramach dofinansowania z budżetu gminy Świdnica, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków oraz szczelnych zbiorników bezodpływowych (szamba). W tym roku takim rozwiązaniem objęto i dofinansowano 59 gospodarstw. Podejmowane działania powinny w konsekwencji przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, spowodować jego oczyszczenie, poprawę jakości życia i zdrowia mieszkańców. Budowa infrastruktury kanalizacyjnej stworzy warunki do rozwoju i aktywizacji podmiotów gospodarczych – mówi wójt Teresa Mazurek.

Zakończenie inwestycji planowane jest na październik 2014 r., a pierwsze prace dot. II etapu planowane są na wiosnę przyszłego roku. Środki na ten cel pochodzić będą w 60% z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a w 40% z budżetu gminy. Łączny koszt zadania wyniesie ponad 3,19 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest Zakład Usług Remontowo-Budowlanych i Instalacyjnych Jan Chrożnowski z Wojcieszyc koło Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group