Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 621
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Kanalizacja w przebudowie

Czwartek, 13 marca 2014, 14:59
Aktualizacja: 15:00
Autor: red.
Gmina Żarów: Kanalizacja w przebudowie
Fot. UM Żarów
Praca przy budowie kanalizacji w gminie Żarów wre. Mieszkańcy skanalizowanych obszarów pozbędą się wreszcie uciążliwej konieczności wywozu ścieków z przydomowych szamb. Poza tym dzięki rozbudowie sieci kanalizacyjnej do wód gruntowych przestaną dostawać się zanieczyszczenia, co wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego. Natomiast modernizacja wodociągów zapewni mieszkańcom dostęp do czystej wody pitnej.

- Dzisiaj od strony kosztowej jest to priorytetowe zadanie dla gminy Żarów. Sama kanalizacja istotna jest również w kontekście nowych przepisów, które mówią o konieczności skanalizowania minimum 60 procent mieszkańców. Prace postepują i jeśli nadal wszystko będzie przebiegało bez przeszkód, oddanie jej do użytku nastąpi pod koniec roku - wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.

W ramach całej inwestycji wymieniona zostanie sieć wodociągowa w miejscowości Bożanów oraz wybudowana sieć kanalizacyjna we wsiach Wierzbna i Bożanów z przesyłem w kierunku Kalna. Całość zostanie podłączona do sieci kanalizacyjnej w Żarowie. Dzięki sprzyjającej aurze wszystkie prace postępują sprawnie. - Przy dużych mrozach ciężej jest wykonywać wszelkie roboty ziemne. I materiały budowlane szybciej niszczeją, ale na szczęście zima w tym roku była dla nas bardzo łaskawa. W okresie wiosennym będziemy prowadzić prace budowlane w Wierzbnej na obszarach położonych najwyżej. Wykonanie najtrudniejszego odcinka, w niższych partiach terenu, planowane jest na okres letni, kiedy warunki pogodowe są najlepsze - tłumaczy kierownik robót z Przedsiębiorstwa Budownictwa Specjalistycznego i Melioracji z Legnicy, które wygrało przetarg na realizację zadania. Z nowej kanalizacji bardzo cieszą się mieszkańcy Wierzbnej. - Wszyscy jesteśmy naprawdę zadowoleni, cała inwestycja jest trafna i potrzebna. Oczywiście nie możemy się doczekać końca rozbudowy kanalizacji. Zyska na tym środowisko naturalne, ale przede wszystkim mieszkańcy naszej wsi. Będzie czyściej i bardziej estetycznie. Dziękujemy burmistrzowi, że o nas myśli! - komentuje Zuzanna Urbanik, radna żarowskiej Rady Miejskiej i mieszkanka Wierzbnej.

Budowa sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej pozyskanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a wysokość dotacji to kwota 4 milionów złotych. Środki finansowe z budżetu gminy Żarów przeznaczone na realizację tej inwestycji zamkną się w kwocie 3 milionów złotych. Połowę tej sumy Żarów zapłaci w ramach spłaty zadłużenia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(Agnieszka Socha)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group