Poniedziałek, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 535
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Katedra stanie w dymie

Wiadomości: Świdnica
Środa, 13 października 2010, 18:07
Aktualizacja: 21:31
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Nabożeństwo w świdnickiej katedrze. Na kondygnacji chóru dochodzi do powstania pożaru w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej. Ogień szybko się rozprzestrzenia, płonie drewniana konstrukcja i również drewniane wyposażenie kondygnacji chóru. Wali się strop! Ludzie, którzy pod nim stali, są uwięzieni. Wierni nie mają jak uciec ze świątyni – główne wejście jest odcięte przez zawalony strop. Ogień przedostaje się na konstrukcję poddasza bocznej nawy katedry. Języki ognia tańczą już na zewnątrz kościoła…

Katedra stanie w dymie w czwartek, około południa. W dymie, nie w ogniu, bo to będą tylko ćwiczenia. Strażacy nie będą ryzykować prawdziwego pożaru, muszą też dbać o zabytkowe polichromie. W ćwiczeniach pod kryptonimem „Katedra 2010” ma wziąć udział dziewięć jednostek Państwowej Straży Pożarnej, dziewięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (Strzegom, Imbramowice, Pożarzysko, Burkatów, Zebrzydów, Stanowice, Jaworzyna Śląska, Dobromierz i Lutomia), trzy jednostki OSP KSRG spoza naszego powiatu – wchodzące w skład Kompanii Gaśniczej Świdnica (Miękinia, Kostomłoty i Lutynia) oraz OSP Świdnica, nie włączone do KSRG. Będą też trzy patrole policji, trzy patrole straży miejskiej, cztery zespoły pogotowia ratunkowego, jeden zespół pogotowia energetycznego i… śmigłowiec.

Część wozów wyruszy do akcji z placu Komendy Powiatowej PSP w Świdnicy, część – z parkingu przy ul. Polna Droga. Służby rozpoczną swoje działania już o godz. 10.00. Ale pożar w katedrze oficjalnie wybuchnie o godz. 11.55. Ogień ma zostać ugaszony punktualnie o godz. 12.55. To oczywiście tylko scenariusz. Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem – zobaczymy jutro.

Na ćwiczenia zaprasza Mediator Group i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Organizatorzy zapraszają na godzinę 11.00 na pl. Jana Pawła II w Świdnicy. W ramach ćwiczeń zaplanowano działania obejmujące ewakuację świdnickiej Katedry i podjęcie poszkodowanych z wieży kościelnej przy użyciu śmigłowca ratunkowego. Scenariusz ćwiczeń zakłada również pokaz ratownictwa wysokościowego przy użyciu technik alpinistycznych.

Świdnickie ćwiczenia są jedynym w kraju treningiem koordynującym działania straży pożarnej, policji i ratownictwa medycznego, które przeprowadzone będą w ścisłej zabudowie miejskiej przy użyciu helikoptera.

Przed ćwiczeniami „Katedra 2010” zaplanowano uroczyste przekazanie sprzętu ratownictwa wysokościowego dla Państwowej Straży Pożarnej przez Mediator Group.

Nie tak dawno temu – w niedzielę, 25 lipca – strażacy rzeczywiście musieli gasić świdnicką katedrę. Tuż przed koncertem Polsko–Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk zauważono dym. Ogień wybuchł w salce katechetycznej (fotoreportaż z tego zdarzenia: tutaj).

Dziś służby ćwiczyły przed jutrzejszymi manewrami. Zdjęcia z ćwiczeń w naszej galerii.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 13-10-2010 20:47
... juz dawno powinno tak sie stac :P
~yhm bez kropek 13-10-2010 22:37
Jeden wielki burdel. Wszystko na pokaz! Po jaka cholerę postawiali znaki zakazu zatrzymywania sie na Placu Jana Pawła. Niech strażacy przejada tamtedy swoim wozem jak samochody stoją. Cwaniacy. Wszystko na pokaz. A bym sie śmial jeśli faktycznie coś by pizło w tym czasie jak będzie akcja tak jak rok temu sie szykowali do akcji chemicznej a tu na ul. Śląskeij autobus z dzieciakami wjechal w wiadukt kolejowy... Zresztą zobaczymy jutro...
~Adam - ratownik.... 14-10-2010 10:14
drogi Panie "yhm bez kropek", tutaj nic nie robione jest na pokaz, takie cwieczenia są niezwykle ważne co nie podlega dyskusji wiec nie bede sie rozpisywal a jesli chodzi o te auta których nie bedzie na parkingach to powiem krótko...dzis nie ma sensu zeby tam byly i utrudnialy lecz w razie prawdziwego zagrozenia i akcji straz pożarana w świetle prawa moze takie auta utrudniajace dojazd poprostu staranowac i po kłopocie....pozdrawiam "Bogu na chwałe - Ludziom na ratunek "
~ 14-10-2010 11:38
Ten scenariusz dla pseudo-polaków-katolików sie kiedyś spełni, Bóg zrobi z Wami porządek To będzie Armagedon.
yhm... 14-10-2010 13:38
popieram przdmówcę. Dosłownie wszystko zaplanowane, wiedzieli po co to beda za poszkodowani, itp. Szkoda mi słów na to i się serce kraje jak pomyślę że żaden z klerów nie odniósł obrażenień :(
~ 14-10-2010 15:25
alęż ty jesteś pusty/pusta głowa/łeb
~kasiek 14-10-2010 16:10
sama brałam w tym udział byłam jako pozorant napisze tak że strażacy i karetki pogotowia odegrały swoją rolę. miałam doegrać że mam sparaliżowane nogi strażacy szybko mnie znaleźli, a ja się przy okazji dużo nauczyłam. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group