Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 566
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: "Kawka" – program wymiany pieców w Żarowie

Środa, 22 lutego 2017, 15:17
Autor: red
Żarów: "Kawka" – program wymiany pieców w Żarowie
Fot. UM Żarów
Gmina Żarów, jak większość samorządów w całej Polsce prowadzi działania zmierzające do ograniczenia zanieczyszczania powietrza. W ostatnich miesiącach, na terenie większości polskich miast i gmin stwierdzono przekroczenia zawartości pyłu PM10.

Czy jeśli chodzi o czystość powietrza - jesteśmy bezradni? Być może niebawem pojawi się szansa, aby problem z uciążliwym smogiem znacznie się zmniejszył. Szansą dla poprawy jakości powietrza byłby program "Kawka", który zakłada wymianę starych pieców na ekologiczne ogrzewanie. Każdy, kto skorzystałby z programu mógłby także ubiegać się o dofinansowanie, pochodzące ze środków funduszy ochrony środowiska. Program skierowany jest do odbiorców indywidualnych, osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych - organizacji pozarządowych, organizacji pożytku publicznego, spółdzielni mieszkaniowych i innych. Na razie jednak nie został jeszcze ogłoszony nabór na jego realizację.

Czym jest program "KAWKA"?

Program "Kawka" jest wdrażany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w całej Polsce. Jego główne zamierzenie to poprawa jakości powietrza, poprzez m.in. likwidację nieekologicznych źródeł ciepła. Ogrzewanie etażowe, piece czy centralne ogrzewanie zasilane węglem zastąpione zostaną dużo bardziej przyjaznymi dla środowiska technologiami. To z pewnością pozytywnie wpłynie na jakość powietrza. - Paląc w piecach węglem emitujemy do powietrza zanieczyszczenia, które, przy wysokich stężeniach, bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Dlatego nasza gmina rozpatruje możliwość przystąpienia do realizacji programu "Kawka", w ramach którego stare piece byłyby wymieniane na instalacje gazowe, elektryczne czy pompy ciepła. Dzięki temu do powietrza trafi także mniej niebezpiecznych pyłów - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Dofinansowanie przy realizacji programu "Kawka"

Dofinansowanie w formie dotacji może wynosić do 50 procent kosztów kwalifikowanych. Będzie udzielane na zasadzie refundacji kosztów poniesionych na realizację przedmiotowego zadania, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków. Aby ubiegać się o dofinansowanie niezbędne będzie przedstawienie faktur potwierdzających dokonanie zakupu materiałów oraz wykonanie usług związanych z przedmiotowym zadaniem.

Na jakie zadania można otrzymać środki finansowe w ramach programu "Kawka"?

Środki finansowe można otrzymać na zakup i montaż kolektorów słonecznych, rozbudowę sieci ciepłowniczej oraz likwidację domowych kotłowni, kotłów węglowych i zastąpienie ich kotłami na paliwo olejowe czy gazowe.
Na dziś jednak nie mamy jeszcze informacji o tym, kiedy ogłoszony zostanie nabór na realizację tego programu. Więcej szczegółów w tej sprawie będziemy mogli Państwu przekazać po uzyskaniu informacji o uruchomieniu naboru. Będziemy Państwa w tej kwestii na bieżąco informować.

Więcej informacji w tym temacie udziela Kamil Nieradka z Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Żarowie, pod nr tel. 74 858 05 91, wew. 375.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group