Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1128
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kino dokumentalne już jutro w Świdnicy

Poniedziałek, 21 listopada 2011, 18:00
Aktualizacja: 18:02
Autor: red
Świdnica: Kino dokumentalne już jutro w Świdnicy
Fot. użyczone
Sukces IV edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” przekonał organizatorów, by dobre kino na stałe wzbogaciło ofertę kulturalną Świdnicy. 22 listopada dojdzie do inauguracji comiesięcznych pokazów. Na początek zaprezentowany zostanie film „Daleko od miasta” Macieja Cuskego, członka Zespołu Filmowego „Paladino”, autora nagradzanych na całym świecie „Antykwariatu” czy „Kuracji”, który zaszczyci swoją obecnością Świdnicę.

Maciej Cuske to absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, który całą karierę zawodową podporządkował kinu dokumentalnego. Wraz z kolegami z zespołu „Paladino” (Thierry Paladino, Marcin Sauter oraz Piotr Stasik) zaczęli tworzyć filmy nawiązujące do idei dokumentu obserwacyjnego, które spotykały się z gorącym przyjęciem na całym świecie (m.in. na festiwalach w Houston, w Lizbonie, w Paryżu, w Belgradzie czy w Rio de Janeiro), zwiększając zainteresowanie polskim kinem na arenie międzynarodowej.

Film „Daleko od miasta”, który zostanie wyświetlony w Świdnicy, to jak do tej pory ostatni z dokumentów ukończonych przez urodzonego i wciąż mieszkającego w Bydgoszczy Cuskego. Jest to rodzinny film, w którym reżyser obserwuje swojego syna oraz jego nastoletnich kolegów w trakcie wakacji na wsi. Chłopcy próbują nakręcić film, inspirowany offowym „I co wy na to, Gałuszko?” samego Macieja Cuskego. Autor podgląda ich starania, rejestruje ich rozmowy o życiu, zarówno o sprawach najwyższej wagi, jak i tych błahych, czasami też uciekając się do inspirowania pewnych dyskusji, czego zresztą nie ukrywa.

Po projekcji „Daleko od miasta” wspartej filmową niespodzianką, odbędzie się dyskusja z reżyserem, którą poprowadzi Lech Moliński, dziennikarz filmowy, oraz dyrektor artystyczny festiwalu „Okiem Młodych”. Wszystko będzie miało miejsce w Świdnickim Ośrodku Kultury, a wstęp wynosi jedyne 2 zł. Pokaz ma rozpocząć regularne spotkania z kinem dokumentalnym w Świdnicy. Już 7 grudnia pierwszy na Dolnym Śląsku pokaz filmu „Koniec Rosji” Michała Marczaka, przy którym zresztą asystentem reżysera był Maciej Cuske. Głośny tytuł Marczaka zdobywał nagrody na Planete Doc Review w Warszawie, w Nyon i w Jihlavie, czyli na najważniejszych festiwalach dokumentalistyki w całej Europie. Opowiada o młodym rekrucie, który odbywa służbę wojskową w odległym posterunku granicznym.

Co: „Daleko od miasta”, reż. Maciej Cuske + niespodzianka
Gdzie: Świdnicki Ośrodek Kultury, sala Teatralna, Rynek 43
Kiedy: 22 listopada, godz. 18.00
Za ile: 2 PLN

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group