Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1038
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Koalicja Miast: "Wielka Woda" Ad Spectatores na placu Solnym

Sobota, 27 sierpnia 2016, 22:29
Aktualizacja: Niedziela, 11 września 2016, 16:49
Autor: Biuro Prasowe ESK 2016
Wrocław: Koalicja Miast: "Wielka Woda" Ad Spectatores na placu Solnym
Fot. Biuro Prasowe ESK 2016
Spektakl Wielka Woda Teatru Ad Spectatores to przygotowana przez młodych ludzi opowieść o powodzi we Wrocławiu w lipcu 1997 roku. Walka z kataklizmem, który nawiedził Miasto to symboliczne zakończenie procesu oswajania się i adaptacji do nowego miejsca, do którego przybyli nasi rodzice. Wtedy, w lipcu broniliśmy przed Wielką Wodą naszego Miasta – naszego miejsca na ziemi i naszego dorobku. Taki jest Wrocław na pewno, a może przede wszystkim.

Spektakl rozpocznie się o godzinie 21:00 (2 września) na placu Solnym. Wstęp wolny!

Wrocław, jak każde inne miejsce na ziemi, dla tych którzy je kochają, jest tak wyjątkowe, że trudno znaleźć sposób na jego właściwe opisanie. Jeśli ktoś poprosi: „Opowiedz mi o Wrocławiu w kilku słowach!” - nie będzie to proste. Jest tyle do powiedzenia, tyle ważnych rzeczy do pokazania.

Opisanie ducha miasta to opisanie zależności pomiędzy przestrzenią, a myśleniem o niej i działaniami z nią związanymi. Wielu słów należałoby użyć, aby spróbować przynajmniej zarysować te kwestie. Teraz znów, pytanie: jaki Jest Wrocław? To przestrzeń, a w niej ludzie! Wrocławianie różnią się od innych doświadczeniem. Tutaj nikt nie jest z Wrocławia. Pojawiliśmy się tutaj niedawno, zaczęliśmy życie od nowa. Nasze dzieci już tego nie pamiętają. To dobrze. Żeby oswoić nową rzeczywistość, w której znaleźliśmy się wbrew własnej woli, potrzebny był sposób, aby dać sobie radę z dyskomfortem psychicznym. Tym sposobem była kpina, ironia z otaczającej nas rzeczywistości i radość z tworzenia swojego miejsca na nowo. Dystans do rzeczywistości stał się we Wrocławiu zwyczajem.

Można wiele pisać i mówić o ludziach, miejscach, przedmiotach, które się kocha. Przytaczać wiele anegdot, lecz najtrudniej znaleźć te właściwe słowa, te właściwe anegdoty. Jedna z wielu: opowiadał nam kiedyś przybysz z zagranicy, zachwycony Wrocławiem, że kiedy poszukując hotelu, zwrócił się do przechodzącego mężczyzny z pytaniem - „Przepraszam, szukam Świętego Mikołaja (ulica, przy której stoi hotel)” - uzyskał odpowiedź - „Ja też szukam, od dzieciństwa, proszę pana…”.

Wybraliśmy jeden z urywków, jeden z wielu możliwych obrazów Wrocławia. Urywek wybrany subiektywnie, ale oddający w jakiejś części ducha Miasta. Bardzo ważny dla piszących te słowa. Zależy nam, żeby Państwo patrzyli na to Miasto w taki sposób jak my.

Koalicja Miast 2016
To pierwszy projekt współpracy kulturalnej miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Współpraca ma na celu prezentacje kulturowe Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi oraz Poznania i Szczecina skupione na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych oraz na tym, co stanowi o ich genius loci.Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 stanie się sceną, na której spotkają się pomysły i praktyki z każdego z miast koalicji. Inicjatywa ta stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej pomiędzy miastami, promowania lokalnych artystów, tworzenia wspólnych projektów artystycznych i kulturalnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group