Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 1674
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kobiety do polityki i na... sabat czarownic

Piątek, 13 maja 2011, 5:24
Aktualizacja: 8:05
Autor: KO
Świdnica: Kobiety do polityki i na... sabat czarownic
Fot. Karolina Osińska
Na panel o nazwie „Tylko dla kobiet?” stawiły się prawie wyłącznie panie. – Chyba zbyt wielu uczestników Kongresu Regionów wzięło sobie ten tytuł do serca – powitał zebranych Jerzy Karwelis, przedstawiciel Zarządu Ringier Axel Springer Polska.

Rozmawiano o parytetach, obietnicach polityków, a także o sytuacji kobiet w życiu społecznym i politycznym.

- Uważam, że parytety mogą pomóc, ale ważne są predyspozycje osobowe, nie sama płeć, nie sama seksualność powinna decydować, czy kobieta powinna być w polityce - powiedziała Joanna Gadzińska, przewodnicząca Rady Miejskiej Świdnicy. I opowiedziała zebranym o tym, że kobiety zatrudnione w świdnickim magistracie mogą np. w czasie po urodzeniu dziecka pracować w ramach telepracy.

- Te parytety są potrzebne - mówiła wprost Jolanta Piotrowska, burmistrz Giżycka i Przewodnicząca Kobiecego Forum Samorządowego. Dlaczego? Bo wśród marszałków województw jest tylko jedna kobieta (zresztą obecna na tym panelu – Elżbieta Polak z województwa lubuskiego, na palcach obu rąk można policzyć panie piastujące funkcję starosty.

W Giżycku panie działają bardzo prężnie. - W tej chwili jest tak w Giżycku, że większość funkcji kierowniczych sprawują kobiety, nawet mamy nadleśniczą - powiedziała burmistrz Piotrowska. - Jedynie generał i komendant policji to funkcje męskie.

Co roku w Giżycku spotykają się aktywne panie – na Eurosabatach, czyli „zlotach czarownic”. W tym roku też na taki sabat Giżycko zaprasza w lipcu.

Pytania według burmistrz Giżycka są dwa: co robić, żeby kobiety chciały brać udział w polityce i co zrobić, żeby kobiety głosowały na kobiety? - Bo też tak nie jest, że my się wzajemnie popieramy - stwierdziła Jolanta Piotrowska. - Są takie gminy w Polsce, gdzie nie ma ani jednej kobiety w radzie. Jak decydować o sprawach kobiet, jeśli tam są sami mężczyźni?

Burmistrz Giżycka brała udział w tworzeniu Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Środowisku Lokalnym. Ona funkcjonuje w Europie, a nie może się przyjąć w Polsce. Jedynie Nysa ją przyjęła.

- W moim mieście nie przeszła, bo mężczyźni stwierdzili, że już jest tak wszystko opanowane przez kobiety, że jak jeszcze przyjmiemy kartę, to już w ogóle… A ja im mówię: to właśnie karta wam zapewni równość - opowiedziała Jolanta Piotrowska.

Ale zapisy na papierze to jeszcze nie wszystko... - Stosunkowo łatwo jest zmienić prawo, trzeba jeszcze zmienić świadomość - powiedziała Barbara Imiołczyk, główny koordynator ds. Komisji Ekspertów i Rad Społecznych przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group