Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 615
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kolejne podwórka po rewitalizacji

Środa, 25 października 2023, 7:56
Autor: red
Świdnica: Kolejne podwórka po rewitalizacji
Fot. UM Świdnica
Nowe miejsca wypoczynku dla mieszkańców, ławeczki dla seniorów, równe nowe chodniki, dodatkowe oświetlenie i nowoczesne miejsca zbiórki odpadów, a to wszystko obsadzone zielenią. Tak wyglądają po remoncie kolejne dwa świdnickie podwórka w centrum Świdnicy, czyli w kwartałach pomiędzy ulicami: Grodzką a Kotlarska oraz Franciszkańską – Grodzką – Marii Konopnickiej.

- Kolejnym dwóm podwórkom przywróciliśmy ich funkcjonalność. Zastosowaliśmy nowoczesne rozwiązania, nie naruszając historycznego charakteru przestrzeni. Rewitalizacja miejskich terenów poprawia jakość życia mieszkańców, nie tylko tych zamieszkujących w pobliżu. To także poprawa wizerunku turystycznego miasta. Proszę, aby wszyscy czuli się więc współgospodarzami, a więc także współodpowiedzialnymi za te naprawdę piękne miejsca – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Na podwórkach wybudowane zostały nowe instalacje elektryczne, sieci kanalizacji deszczowej oraz oświetlenie uliczne. Pojawiły się elementy małej architektury, czyli kosze na odpady, ławki, słupki uliczne, stojaki rowerowe i trejaże. Powstały nowe miejsca parkingowe.

W kwartale ulic: Franciszkańska - Grodzka – Konopnickiej zamontowano pierwsze w Świdnicy miejsca gromadzenia odpadów z zielonym dachem porośniętym mchem i sukulentami. Zielone dachy chłodzą i nawilżają powietrze. Podnoszą jego jakość poprzez wiązanie pyłów i toksycznych związków chemicznych. Kolejnym zastosowanym tam elementem zielono-niebieskiej architektury są dwa podziemne zbiorniki, każdy o pojemności 12 tysięcy litrów wody. Zamontowano w nich pompy, które wraz z systemem zraszania służyć będą do nawadniania roślinności. Dzięki czujnikom wilgotności gleby, gdy podłoże będzie zbyt suche, uruchomią się pompy zasilające.

W przęśle muru przy ul. Franciszkańskiej zamontowano i wyeksponowano średniowieczną płytę nagrobną burmistrza Świdnicy, który sprawował urząd w XIV wieku. Gotyckie epitafium odnalezione zostało w 2019 roku na podwórku kamienicy przy ul. Grodzkiej 18.

Na terenie parkingu, za budynkiem przy ulicy Franciszkańskiej 7 powstało lapidarium, czyli miejsce prezentacji kamiennych elementów architektonicznych pozyskanych w trakcie nadzoru archeologicznego przy prowadzonej rewitalizacji.

Od strony ulicy Kotlarskiej wybudowano nową bramę oddzielająca podwórko od staromiejskiej zabudowy tej ulicy. Na jednej ze ścian kamienicy przy ulicy Kotlarskiej 14 wyeksponowano relikt średniowiecznej synagogi.

Całość dopełniły liczne nasadzenia nowej zieleni – traw, bylin, krzewów ozdobnych i drzew, które uzupełniły roślinność już tam istniejącą. Posadzono m.in.: rozplenice, miskanty, kostrzewy, lawendy, długo kwitnące hortensje, róże płożące, tamaryszki, trzmieliny i berberysy. Trejaże służą za podporę dla bluszczy, milinu amerykańskiego oraz ozdobnej i owocodajnej aktinidii ostrolistnej. Pojawiły się również dekoracyjne odmiany drzew – wiśnie ozdobne oraz klony kuliste o zielonych i bordowych liściach.

Przypomnijmy, że miasto na realizację tej inwestycji otrzymało środki z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 4 milionów 950 tysięcy złotych, natomiast 3 miliony 710 tysięcy złotych dofinansowania pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Koszt prac to ponad 10 milionów złotych. Wykonawcą zadania była wyłoniona w drodze przetargu firma HYPMAR z Modlęcina.

Miasto, które od lat bardzo systematycznie czyni nakłady na rewitalizację obszarów i budynków w zabytkowym centrum, nadal aplikować będzie o środki rządowe i unijne, które pozwolą na „odzyskanie” kolejnych przestrzeni.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group