Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 963
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kolejne remonty w Zamku Książ

Czwartek, 20 marca 2014, 12:26
Aktualizacja: 12:27
Autor: red.
Wałbrzych: Kolejne remonty w Zamku Książ
Fot. Robert Bajek
Na rok 2014 zaplanowano w Zamku Książ dwa duże działania, będące kontynuacją projektów z ubiegłego roku. Pierwszy projekt to dalszy remont dachu i zmiana blachy na dachówkę, natomiast drugi obejmuje prace przy Mauzoleum Hochbergów. Dodatkowo realizowany jest tak zwany projekt parkowy, obejmujący teren przed Zamkiem.

Remont dachu dotyczy jego części północnej, czyli od strony Świebodzic i części środkowej. Jest to duża inwestycja, na którą Zamek Książ otrzymał dofinansowanie w wysokości 500 000 złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programów Operacyjnych. Na kolejne lata przewidziany jest remont dachu w części zachodniej i południowej, czyli od strony punktu widokowego. W chwili obecnej rozpisane są przetargi na remont dachu, do którego przygotowania rozpoczną się prawdopodobnie już w kwietniu a całość prac ma się zamknąć do końca roku.

Kontynuowane będą też prace budowlano-konserwatorskie zapomnianego i zdewastowanego Mauzoleum Hochbergów. W zeszłym roku została wykonana elewacja Mauzoleum, dach i odgromówka. W tym roku prace będą prowadzone wewnątrz budowli. W Mauzoleum znajdują się freski autorstwa praskiego malarza Feliksa Antoniego Schefflera, którego dzieła można podziwiać w wielu miejscach na Dolnym Śląsku. W Mauzoleum Hochbergów Scheffler namalował między innymi Zamek Książ widziany z czterech stron świata. Freski te są niezwykle ciekawe, dlatego że niewiele jest tego typu przedstawień Książa. Freski zostaną poddane konserwacji. Prace przy Mauzoleum mają na celu udostępnienie obiektu do zwiedzania. Na prace te przyznano dotację w wysokości 75 000 złotych.

Oprócz tego na terenie Zamku jest realizowany projekt parkowy, w ramach którego prowadzone są prace przed budynkiem bramnym. Projekt, którego realizacja już się rozpoczęła przewiduje przebudowę zbiornika przeciwpożarowego, który znajduje się przed wejściem do Zamku. Ma tam powstać nowe oczko wodne z podświetlaną fontanną. Prace będą też prowadzone w parku na Wzgórzu Idy – pojawią się nowe nasadzenia roślin, konserwacja starych drzew. Będzie też nowe oświetlenie, monitoring i elementy małej architektury. Prace finansowane są ze środków pozyskanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Beneficjentem jest Gmina Wałbrzych, która do tego projektu dokłada swoje inwestycje realizowane ze środków własnych, zakładające zmianę nawierzchni na placu przed budynkiem bramnym. Prace te rozpoczną się po zakończeniu Festiwalu Kwiatów. Zakończenie robót planowane jest jeszcze w tym roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group