Środa, 22 marca
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Czytających: 1020
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/ Wałbrzych: Kolejny akt oskarżenia w sprawie tzw. „wałbrzyskiej ośmiornicy” przeciwko 23 osobom.

Środa, 14 marca 2012, 17:29
Aktualizacja: 17:33
Autor: red
Świdnica/ Wałbrzych: Kolejny akt oskarżenia w sprawie tzw. „wałbrzyskiej ośmiornicy” przeciwko 23 osobom.
Fot. red
W dniu 9 marca 2012 r. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy skierowała kolejny akt oskarżenia w sprawie tzw. „wałbrzyskiej ośmiornicy” przeciwko 23 osobom.

Oskarżonym zarzucono wyłudzanie świadczeń rentowych przy pomocy podrobionych lub poświadczających nieprawdę dokumentów lekarskich oraz w zamian za korzyści majątkowe wręczane pośrednikom podejmującym się załatwienia świadczeń rentowych. Świadczenia były uzyskiwane w oparciu o przygotowywane przy pomocy, uczestniczących w procederze lekarzy, dokumenty uwiarygodniające rzekome dolegliwości wskazujące na niezdolność do pracy. Sprawcy korzystali również z pomocy pośredników pozostających w kontaktach z lekarzami-orzecznikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz lekarzami – biegłymi sądowymi, dzięki którym uzyskiwali korzystne orzeczenia lekarskie w ZUS lub korzystne opinie biegłych. Łączna wartość wyłudzonych świadczeń objętych ostatnim aktem oskarżenia przekroczyła wysokość 300 000 zł.

Wśród 23 oskarżonych jest 14 osób, którym, zarzucono wyłudzanie lub usiłowanie wyłudzenia świadczeń rentowych, 6 lekarzy pomagających w wyłudzaniu świadczeń lub podejmujących się załatwienia fałszywej dokumentacji lekarskiej (wśród nich 1 były lekarz-orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz 2 lekarzy – biegłych sądowych), 1 były pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz 2 inne osoby pomagające w uzyskiwaniu fałszywej dokumentacji lekarskiej.

Akt oskarżenia skierowany został do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu.

Należy nadmienić, że w wyniku prowadzonego dotychczas w latach 2004-2011 śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy i Prokuraturę Apelacyjną we Wrocławiu ujawniono przypadki wyłudzeń świadczeń z ZUS i udzielanej w tym zakresie pomocy w stosunku do łącznie 176 oskarżonych. Wobec kilkudziesięciu osób postępowania sądowe zostały już zakończone prawomocnymi wyrokami skazującymi, w stosunku do pozostałych postępowania są prowadzone w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu i Sądzie Rejonowym w Świdnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group