Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 925
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Kolorowo w Strzegomiu

Wtorek, 9 sierpnia 2011, 10:29
Aktualizacja: 17:24
Autor: GrA
Strzegom: Kolorowo w Strzegomiu
Fot. użyczone
Kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych z całego świata zjechało do Strzegomia. Dziś w stolicy granitu rusza dwudziesta, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.

Podobnie, jak poprzednie festiwale, ten również będzie wyjątkowy i niepowtarzalny. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Greków, Francuzów, Ukraińców, Rumunów, Kolumbijczyków, Senegalczyków czy Meksykańczyków.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu trwa cały tydzień. Od poniedziałku Oprócz prezentacji na scenie zespoły uczestniczą w wielu imprezach towarzyszących festiwalowi, m.in. w wieczorach narodowych, które odbywają się w Strzegomiu oraz w Kostrzy, gdzie w czasie zabaw młodzież z całego świata bierze udział w animacjach gier i zabaw przy muzyce. Grupy z poszczególnych krajów uczą kolegów regionalnych i narodowych zabaw. - Formę tę wprowadziliśmy podczas trwania jubileuszowego V Festiwalu Folkloru. Przyniosło to niespodziewane efekty – silną integrację różnych środowisk oraz nawiązanie międzynarodowych przyjaźni. Corocznie festiwal nie może się również obejść bez „Nocy z Folklorem” czyli ogniska dla gości festiwalowych, podczas którego przy akompaniamencie połączonych kapel, zespoły wspólnie śpiewają – mówi Wioletta Urban, dyrektor festiwalu.

Tegoroczny, jubileuszowy festiwal został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego. Koncerty festiwalowe poprowadzą konferansjerzy, którzy w ciągu XX lat festiwalu byli gospodarzami sceny, a sobotni, galowy koncert zakończy urodzinowy pokaz sztucznych ogni.
- Strzegomski festiwal wrósł w krajobraz nie tylko Ziemi Strzegomskiej, województwa, ale i kraju. W ciągu 19 lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru nasze miasto odwiedziło 337 zespołów folklorystycznych z 49 krajów sześciu kontynentów. Prezentowały one różnorodne formy folkloru: od obyczajów Dalekiego Wschodu, krajów Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, aż po Antypody oraz prawie wszystkich krajów Europy – informuje Wioletta Urban.

To również 13.300 wykonawców, 550 godzin koncertów i 4 miesiące festiwalowe, 270.000 widzów bezpośrednich i dzięki wieloletnim partnerom medialnym miliony telewidzów, radiosłuchaczy i czytelników.
Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji gwiazdą specjalną będzie Zespół „OTAVA YO” z Sankt Petersburga – Rosja i „GOLEC u ORKIESTRA”. Serdecznie zapraszamy do Strzegomia od 9 do 14 sierpnia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group