• Wtorek, 16 lipca 2019
  • Godz. 10:54
  • Imieniny: Benedykta, Benity, Eustachego, Mariki
  • Czytających: 439
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Koncert chóralny w katedrze

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 12 listopada 2009, 9:25
Aktualizacja: 9:31
Autor: MaS
Fot. Wiktor Bąkiewicz
O godz. 19.00 obchody Dnia Niepodległości zamknął koncert dwóch chórów przybyłych do nas w gości: Cartusii i Kakofonii, pod dyrekcją Małgorzaty Kuchtyk.

Chórzyści z Cartusii i Kakofonii wykonali dla zebranych w katedrze słuchaczy pieśń stanowiącą wariację na temat „Bogurodzicy”, łacińskie pieśni religijne, w tym psalmy, oraz pieśni liturgiczne – „Kyrie elejson”, „Miserere” czy „Agnus Dei”. Zgromadzonych gości powitał starosta Zygmunt Worsa.

Cartusia powstała w 1993 r. Założył ją ks. Gerard Jakubiak, a od 1995 prowadzi ją Małgorzata Kuchtyk. W początkach istnienia występowało w Cartusii sześćdziesięcioro dzieci. Chór szybko zaczął zdobywać nagrody w kraju i za granicą, nagrał wiele płyt, stał się słynny, na jego temat powstają nawet prace magisterskie. Tak mówią o swoim zespole chórzystki Kinga Walkusz i Anna Frankowska: „repertuar naszego chóru można porównać do garderoby, w której są dziesiątki różnych szat. Są w niej także takie, które nosimy częściej. Nasz chór najlepiej czuje się w szacie pieśni religijnej…” Cartusia znana jest z wysokich wymagań stawianych członkom i otwartej, różnorodnej formuły repertuarowej. (Źródło: www.naszekaszuby.pl)

Chór Kakofonia powstał w 1999 roku przy Centrum Kultury w Kartuzach, a jego pierwszym wielkim występem był koncert podczas mszy celebrowanej przez Jana Pawła II 5 maja w Sopocie. Wcześniej zadebiutował na uroczystości wręczenia chórowi Cartusia platynowej płyty w styczniu 1999. Chwalona za różnorodność, Kakofonia rychło zaczęła odnosić sukcesy, to w niej zadebiutował Krzysztof Knurek, obecnie aktor i reżyser Teatru Rozrywki w Chorzowie. Przez dziesięć lat swojego istnienia Kakofonia brała udział w kilkuset koncertach w kraju i za granicą, w znaczących projektach muzycznych i nagrała dwie oryginalne płyty: Veni Domine i Przylecieli aniołkowie. W czerwcu chór świętował swe dziesiąte urodziny. (źródło: „Ekspress Kaszubski”, 11.06.2009”)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group