Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 969
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Konferencja i dyskusja o budżecie obywatelskim

Poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 11:05
Aktualizacja: 19:11
Autor: red.
Świdnica: Konferencja i dyskusja o budżecie obywatelskim
Fot. użyczone
12 kwietnia o godzinie 16.30 w budynku Urzędu Miejskiego w Świdnicy, z inicjatywy Świdnickiego Forum Rozwoju odbędzie się posiedzenie komisji budżetowej Rady Miejskiej Świdnicy w całości poświęcone tematowi możliwości wprowadzenia w naszym mieście budżetu obywatelskiego pod hasłem: "Twoje miasto! Twoje pieniądze!".

- Starania o wprowadzenie tego mechanizmu czynimy już od kilku miesięcy. Jeszcze w listopadzie 2012 roku skierowaliśmy wniosek do władz Świdnicy o umożliwienie mieszkańcom wzięcia aktywnego i czynnego udziału w procesie decyzyjnym dotyczącym wydatków na rozwój i inwestycje w mieście oraz wydzielenia odpowiedniej kwoty na projekty przygotowane z inicjatywy świdniczan, którzy najlepiej znają swoje ulice, skwery i podwórka – tłumaczą pomysłodawcy akcji.

Dlaczego budżet obywatelski jest potrzebny w naszym mieście?

Poziom partycypacji mieszkańców miasta w jego zarządzaniu jest na bardzo niskim poziomie, niepokojąco niska jest aktywność organizacji pozarządowych w Świdnicy.

Władze Świdnicy, w tym prezydent i Rada Miasta wybierani są przez niewiele więcej niż 30% mieszkańców - więc ciężko mówić o pełnej reprezentatywności organów miasta do podejmowania decyzji w ich imieniu.

Dobrze skonstruowany i przemyślany mechanizm budżetu obywatelskiego może zmienić te niepokojące tendencje.

Rozwój miasta może następować tylko przy aktywnym współudziale mieszkańców, a nie obok nich.

Jeśli zdanie mieszkańców będzie ignorowane, to zacznie pogłębiać się frustracja społeczna, obojętność i jeszcze głębszy brak zaufania do władz.

Zwołane z inicjatywy naszego stowarzyszenia (za pośrednictwem radnego Rafała Ząbczyka) posiedzenie komisji budżetowej ma na celu zapoznanie radnych z mechanizmem budżetu obywatelskiego, zapoznaniem się z opiniami radnych, skarbnika i prezydenta oraz mieszkańców.

Liczymy na rzeczową i owocną dyskusję.

Chcemy również, aby wdrażanie budżetu obywatelskiego zaczęło się od dyskusji mieszkańców z władzami miasta, odpowiedniego przygotowania klimatu dla tej inicjatywy, poznania zdania i opinii wszystkich uczestników.

Nie chcemy, aby budżet obywatelski miał charakter fasadowy, przygotowany szybko i bez udziału mieszkańców (podobnie jak to miało miejsce w Świebodzicach czy Wrocławiu) dla osiągnięcia celów stricte politycznych.

Aby radni w pełni zrozumieli specyfikę budżetu obywatelskiego zaprosiliśmy Wojciecha Kębłowskiego eksperta z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, autora raportu „ Budżet partycypacyjny- krótka instrukcja obsługi” przygotowanego na zlecenie Instytutu Obywatelskiego.
Zgodnie z prawem, w posiedzeniu komisji budżetowej może uczestniczyć również każdy mieszkaniec Świdnicy. Liczymy na obecność jak największej liczby zwykłych mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Udział mieszkańców i przedstawicieli innych organizacji pozarządowych w obradach komisji byłby dobrym przykładem dla późniejszej partnerskiej współpracy przy wdrażaniu budżetu obywatelskiego i pokazałby zainteresowanie świdniczan sprawami miasta.

Dlatego tak ważne jest, aby informacja dotarła do jak największej liczby mieszkańców.
Przed rozpoczęciem obrad komisji w Urzędzie Miejskim zapraszamy na konferencję o godzinie 15.30 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych ul. Długa 33, na której Wojciech Kębłowski dokona krótkiej prezentacji swojej publikacji oraz przedstawimy proponowany przez nas harmonogram wprowadzenia budżetu obywatelskiego w naszym mieście.

(Świdnickie Forum Rozwoju)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group