Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 854
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Konferencja „Wyjść z Cienia” – podsumowanie

Czwartek, 7 listopada 2013, 14:03
Aktualizacja: 14:09
Autor: red.
Świdnica: Konferencja „Wyjść z Cienia” – podsumowanie
Fot. Starostwo Powiatowe
Tematy ciekawe, ale zarazem trudne i kontrowersyjne poruszane były podczas II Powiatowej Konferencji „Wyjść z cienia” pod patronatem Alicji Synowskiej – wicestarosty świdnickiego. Ta konferencja wpisuje się w Powiatowy Program Zdrowia Psychicznego. – Chcielibyśmy zainteresować i zaintrygować Państwa tematami, które często są bagatelizowane i ukrywane przed społecznością lokalną – mówiła wicestarosta Alicja Synowska.

Radosnym rozpoczęciem konferencji było uroczyste wręczenie przez Zygmunta Worsę, starostę świdnickiego i Alicję Synowską, wicestarostę świdnickiego nagród, dla dzieci które wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Szczęśliwe chwile z moją rodziną”. Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się ze zjawiskiem anoreksji, bulimii i kompulsywnego objadania się oraz zobaczyć świat oczami dziecka krzywdzonego. Podczas wykładu pt. „Jak wchodzimy w cień” poruszone zostały kwestie problemów w komunikowaniu się, które są czynnikiem sprzyjającym powstawaniu zaburzeń psychicznych, a pojawiając się na początku życia człowieka wypalają w nim największe piętno.

- Komunikacja jest bardzo ważnym czynnikiem naszego życia, czynnikiem, który może powodować wejście w cień, a także czynnikiem, który może pomóc wyjść z cienia – mówiła Stefania Raducka - Gazda, psycholog kliniczny.

- To właśnie brak komunikacji pomiędzy dorosłym a dzieckiem może doprowadzić do poszukiwania przez dziecko obszaru, który może samo kontrolować, na który tylko ono ma wpływ. I znajduje – jedzenie. Zaburzenia w odżywianiu to śmiertelna pułapka – mówiła Dorota Werner, psychoterapeuta i seksuolog. - Te osoby chorują na głód miłości, zaszywają się w swojej niszy, mając świadomą potrzebę śmierci – kontynuowała.

- Zaburzenia w odżywianiu mogą być objawem krzywdzenia dziecka. Największą dziurę w głowie pozostawia na zawsze przemoc seksualna, o tym się nie zapomina. Uświadomienie sobie jak dziecko krzywdzone postrzega otaczający go świat wywołało u uczestników konferencji plątaninę uczuć: wzruszenie, przerażenie, smutek. Jest jednak nadzieja – dodała Dorota Werner - „... bo nawet zraniony anioł może znowu latać".

(Małgorzata Chodyniecka Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group