Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 950
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Kongres Odnowy Wsi za nami

Poniedziałek, 1 lutego 2016, 6:50
Autor: opr.red.
Strzegom: Kongres Odnowy Wsi za nami
Fot. www.strzegom.pl
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się pierwszy Kongres Odnowy Wsi, który odbył się 27 stycznia br. w Strzegomskim Centrum Kultury II. Wzięły w nim udział Grupy Odnowy Wsi wraz ze swoimi liderami z terenu naszej gminy oraz zaproszeni goście. Gospodarzem spotkania był burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta.

W trakcie środowego spotkania odbyły się wykłady i prelekcje, a w przerwach pomiędzy nimi uczestnicy kongresu mogli degustować niezwykle efektowne i smaczne potrawy przygotowane przez nasze wsie.

Z interesującym wykładem wystąpił Krzysztof Margol, prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju "Nida", który omówił zagadnienie związane z funkcjonowaniem tzw. wiosek tematycznych na terenie naszego kraju i za granicą. Okazuje się, że w Polsce jest kilkadziesiąt wiosek, które powstały w celu ożywienia gospodarki wiejskiej poprzez integrację lokalnej społeczności wokół zagadnień związanych z określonym produktem, usługą lub kulturą danego regionu.
- Każda wioska ma to "coś", czym może się pochwalić i wyróżnić na tle innych, potrzebny jest dobry pomysł na produkt turystyczny oraz wola i chęć działania sołtysa i mieszkańców. Jak ja to mówię, trzeba "chcieć się chcieć", a efekty przyjdą na pewno. Zachęcam do zapoznania się z zasadami funkcjonowania wiosek tematycznych, może jakieś sołectwo z państwa gminy dołączy do nas - podkreślał Krzysztof Margol.

Dobre praktyki, na przykładzie gminy Dzierżoniów, przedstawiła zastępca wójta - Jolanta Zarzeka. Warto podkreślić, że mieszkańcy tej gminy od wielu lat są laureatami konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska", a sołtysi wygrywają ogólnopolskie konkursy na "Sołtysa roku". Gmina Dzierżoniów od 2013 r. należy do Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, w ramach której poszczególni członkowie sieci wymieniają się wiedzą i doświadczeniami w zakresie najlepszych praktyk dot. rozwoju obszarów wiejskich w Polsce. Jolanta Zarzeka omówiła ponadto główne założenia funkcjonującego u nich Programu Odnowy Dolnośląskiej Wsi.

O pozyskanych środkach z Unii Europejskiej w latach 2007 - 2013 na obszary wiejskie gminy Strzegom poinformowała Anna Hałas, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. Z kolei prezes Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu" Andrzej Sukta opowiedział o perspektywie pozyskania środków z UE na lata 2014-2020 przez LGD.

W opinii burmistrza Strzegomia - Zbigniewa Suchyty kongres był niezwykle ważnym wydarzeniem. - Jestem bardzo zadowolony z tego spotkania. Chcę podziękować serdecznie za tak dużą frekwencję i przygotowanie wspaniałych produktów lokalnych do degustacji. Po zakończeniu kongresu mamy wiele przemyśleń i wniosków, które będziemy starali się realizować. Już pod koniec lutego br. odbędzie się spotkanie z liderami wszystkich stowarzyszeń działających na terenie naszych wsi. Powstanie kalendarz działań zgodnie z zasadą aktywności społecznej mieszkańców wsi i zasadą: współpraca - tak, rywalizacja - nie! - podsumowuje burmistrz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group