Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 755
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy już za trzy tygodnie

Środa, 28 września 2016, 16:38
Autor: red
Świdnica: Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy już za trzy tygodnie
Fot. UM Świdnica
W środę, 12 października rozpocznie się trzydniowy Kongres Turystyki Polskiej, jedna z najważniejszych w tym roku debat publicznych na rzecz rozwoju turystycznego kraju, mająca na celu m.in. podjęcie próby stworzenia platformy stałego porozumienia i integrację środowisk działających na rzecz turystyki.

Do Świdnicy, przyjadą nie tylko przedstawiciele branży turystycznej działający w niej biznesowo, ale również reprezentanci stowarzyszeń i organizacji, naukowcy, samorządowcy, urzędnicy, posłowie oraz członkowie rządu. Swoją obecność potwierdzili już na kongresie Witold Bańka – minister sportu i turystyki oraz Dawid Lasek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
- Udział w kongresie m.in. przedsiębiorców z branży turystycznej – przedstawicieli biur podróży, hotelarzy, czy też restauratorów może przyczynić się do wzmocnienia i skuteczniejszego działania całego sektora turystycznego, również przynosząc korzyści dla naszego miasta, które ma potencjał do tego, by znacznie bardziej rozwijać się w tym obszarze – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Tegoroczny Kongres Turystyki Polskiej to 20. sesji merytorycznych i paneli w pięciu następujących blokach tematycznych:

1. Interwencjonizm państwa: prawne i finansowe instrumenty pośredniego i bezpośredniego wsparcia przedsiębiorczości w turystyce,
2. Zarządzanie promocją turystyczną,
3. Samorząd gospodarczy – rola i zadania w rozwoju turystyki,
4. Rozwój turystyki w Polsce w perspektywie 2030 r.,
5. Miejsce samorządu terytorialnego i jego zadania w przestrzeni turystycznej.

Kongres, to jednak nie tylko merytoryczne dyskusje, to również liczne wydarzenia towarzyszące, które z jednej strony promują nasz region, z drugiej zapewnią jego mieszkańcom wiedzę i rozrywkę. Jednym z nich będzie wystawa plenerowa poświęcona atrakcjom turystycznym Aglomeracji Wałbrzyskiej, a także 40-leciu istnienia wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR.

Ponadto mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz kulinarny z degustacją przygotowany przez kucharza Jana Kuronia, wziąć udział w wieczorach autorskich i promocji książek – Sobiesława Nowotnego „Klucz do Śląska”, Jakuba Porady autora publikacji tj. „Porada na Europę”, ,,Polska da radę’’, posłuchać koncertu organowego w Kościele Pokoju, wziąć udział w ogólnodostępnych panelach dotyczących Kompleksu Riese, czy turystyki senioralnej, warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Starą Kopalnię i lekcjach zamkowych Zamku Książ, warsztatach cuppingu, udzielania pierwszej pomocy w górach.

Dla mieszkańców zaplanowano także biletowany występ kabaretowy Piotra Bałtroczyka – 20 zł od osoby. Sprzedaż biletów na ten występ oraz zapisy na bezpłatne warsztaty: cuppingu, ceramiczne, lekcje zamkowe, pierwszej pomocy z GOPR prowadzi Regionalna Informacja Turystyczna i Kulturalna w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2, tel. 74 852 02 90)

Organizatorami Kongresu Turystyki Polskiej są: miasto Świdnica, LOT „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Izba Turystyki, Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej. W ideę kongresu zaangażowanych jest wielu partnerów takich jak m.in. Polska Organizacja Turystyczna, Związek Miast Polskich i wielu innych.

Więcej o wydarzeniu na stronie www.kongresturystyki.pl

Program Kongresu Turystyki Polskiej dla mieszkańców Świdnicy

12-14 października - godz. 9.00-18.00 - Rynek

• Prezentacje produktów regionalnych i lokalnych
• Wystawa plenerowa - najważniejsze atrakcje turystyczne gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej
• Wystawa plenerowa - 40-lecie grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR
• Poplenerowa wystawa z fotografii podwodnej dla każdego

12 października 2016 - godz. 17.00-19.00 - Galeria Fotografii, Rynek

• Warsztaty „Dobra i zła kawa” - cupping edukacyjny kaw specialty oraz kaw z defektami / Prowadzenie: Adam Przybyłek - współzałożyciel „Czarnego Deszczu”. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

godz. 17.00-19.00 - Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek

• Wieczór autorski wraz z prelekcją pt. „Oblężenie Twierdzy Świdnickiej w okresie wojny siedmioletniej” i promocją książki "Klucz do Śląska " Sobiesława Nowotnego. Wstęp wolny

godz. 17.00-18.30 - Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, ul. Długa 33

• Aktywność turystyczna seniorów - szanse i możliwości. / Społeczna Akademia Nauk i Regionalna Koalicja na Rzecz Zdrowego Starzenia. Moderator: dr Paweł Żuraw, Prelegenci: dr Joanna Mesjasz Społeczna Akademia Nauk Wydział Zamiejscowy w Świdnicy, dr Jarosław Szandurski Społeczna Akademia Nauk Wydział Zamiejscowy w Świdnicy. Wstęp wolny.

13 października 2016 - godz. 9.00-11.00 - Galeria Fotografii, Rynek

• Warsztaty Cuppingu - Kawa z aeropressu - metoda parzenia i sensoryka./ Prowadzenie: Filip Kucharczyk - współzałożyciel Czarnego Deszczu, właściciel Cafe Targowa we Wrocławiu, Mistrz Polski i Świata Aeropress 2016, finalista Brewers Cup i World Baristas Championship. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

godz. 9.00 – 12.30 - Dworzec PKP

• Warsztaty ceramiczne skierowane do świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych / Prowadzenie: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

godz. 10.00-18.00 - Rynek

• Ruchoma ścianka wspinaczkowa EVEREST

godz. 12.30-14.00 - Galeria Fotografii, Rynek

• Warsztaty Cuppingu - Dobra i zła kawa - cupping edukacyjny kaw specialty oraz kaw z defektami / Prowadzenie: Adam Przybyłek - współzałożyciel „Czarnego Deszczu”. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

godz. 14.30-17.00 - Rynek
• Pokaz kulinarny wraz z degustacją w wykonaniu Jana Kuronia

godz. 16.00-18.00 - Dworzec PKP
• Warsztaty ceramiczne – możliwość samodzielnego tworzenia w glinie, czy też toczenia na kole garncarskim / Prowadzenie: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Wstęp wolny

godz. 17.15-18.30 - Teatr Miejski, Rynek
• Sesja: Depozyty III Rzeszy. Największy podziemny militarny kompleks "Rise" i związane z nim nowe odkrycia nieznanych ukrytych obiektów wchodzących w jego skład / Prowadzący: Krzysztof Szpakowski i jego goście. Wstęp wolny.

godz. 17.00 - Galeria Fotografii, Rynek
• Spotkanie z kucharzem – Janem Kuroniem, połączone ze sprzedażą książki „Sprytna kuchnia czyli kulinarna ekonomia” i rozdawaniem autografów. Wstęp wolny

godz. 17.30-19.00 - Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek
• Spotkanie autorskie z Jakubem Poradą, dziennikarzem TVN 24 i TTV, autorem powieści obyczajowej ,,Chłopaki w sofixach’’ (2011) i powieści podróżniczych: ,,Porada da radę. Tanie latanie’’ (2014), ,,Polska da radę’’ (2015) oraz ,,Porada na Europę’’ (2016) połączone ze sprzedażą książki i rozdawaniem autografów. Wstęp wolny

godz. 17.30 - Kościół Pokoju
• Koncert organowy Macieja Batora. Wstęp wolny

godz. 20.00 - Aula I Liceum Ogólnokształcącego, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30
• Kabaret Piotra Bałtroczyka, bilet wstępu 20 zł, do nabycia w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

14 października 2016 - godz. 10.00-18.00 - Rynek
• Ruchoma ścianka wspinaczkowa EVEREST

godz. 11.00-12.00 - Rynek
• Warsztaty z pierwszej pomocy udzielanej w warunkach górskich / Prowadzenie: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

godz. 14.00-14.30 - Rynek
• Pokaz ratownictwa górskiego – dynamiczny / Prowadzenie: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR

godz. 15.00-16.00 - Rynek
• Warsztaty z pierwszej pomocy udzielanej w warunkach górskich / Prowadzenie: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group