Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 746
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Kontynuują spotkania

Wtorek, 6 lutego 2024, 9:25
Aktualizacja: 9:26
Autor: red
Świebodzice: Kontynuują spotkania
Fot. UM Świebodzice
Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach kontynuuje cykl ciekawych spotkań autorskich. Poniżej przedstawiamy relację ze spotkania ze Stanisławem Dzierniejko.

„Po śmierci mojego przyjaciela i wybitnego aktora, Jana Nowickiego, w moim życiu wystąpiła jakaś wyrwa, której pomimo starań i wszelkiego rodzaju substytutów do tej pory nie udało się wypełnić. Bardzo brakuje mi naszych spotkań i wielogodzinnych rozmów, również tych telefonicznych. Kiedy w dniu jego śmierci siedziałem wieczorem przed telewizorem, słuchałem mojego ulubionego jazzu i sączyłem białe wino, przypomniały mi się listy, które Jan pisał do Piotra Skrzyneckiego, twórcy legendarnego kabaretu Piwnica pod Baranami. Pomyślałem, że podobną korespondencję będę prowadził z moim zmarłym przyjacielem, co sprawi, że nasz kontakt się nie urwie. Tak też się stało. Listy są dziełem mojej wyobraźni, znalazły się w nich jednak fakty opisujące naszą ponad dwudziestoletnią przyjaźń…” Taka jest geneza powstania książki zatytułowanej „Janek” poświęconej zmarłemu w grudniu 2022 r. jednemu z najlepszych aktorów, Janowi Nowickiemu.

Warto było spędzić popołudnie w świebodzickiej bibliotece w piątek 26 stycznia 2024 r , kiedy to gościem stał się Stanisław Dzierniejko. Znany w Świebodzicach (i nie tylko!) jako Dyrektor dwóch prestiżowych festiwali : Festiwalu Reżyserii Filmowej (FRF) oraz Festiwalu Aktorstwa Filmowego (FAF), tym razem przybył do biblioteki jako autor książek „Mój pierwszy seans filmowy”, napisanej z miłości do kina oraz „Janek” poświęconej nie tylko „Wielkiemu Szu” ale także przyjacielowi, bo za takiego uważał nasz gość Jana Nowickiego.

W czasie spotkania Stanisław Dzierniejko opowiedział kilka zabawnych anegdot o Janie Nowickim, ale też Bogusławie Lindzie czy Janie Himilsbachu. Wspominaliśmy też tych, którzy tak szybko i niespodziewanie odeszli, Piotra Machalicę, Janusza Wójcika i Bronisława Cieślaka.

Dla czytelników biblioteki było to dodatkowo bardzo wzruszające spotkanie, gdyż mamy związane osobiste wspomnienia z „Jankiem”. W roku 2015, kiedy FRF odbywał się w Jeleniej Górze, Biblioteka zorganizowała integracyjny wyjazd na imprezy festiwalowe, w którym uczestniczyli Seniorzy i młodzież z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach. W planach była projekcja filmu „Carte blanche”, odbywająca się w Jeleniogórskim Centrum Kultury oraz spektakl teatralno-muzyczny „Z obłoków na ziemię” w wykonaniu Jana Nowickiego, w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach. Obie imprezy dzieliła zbyt mała ilość czasu, by zdążyć z Jeleniogórskiego Centrum Kultury do Teatru Zdrojowego. Świebodzicka grupa nie zdążyła na czas. Uprzedzony o tym JAN NOWICKI CZEKAŁ 20 MINUT z rozpoczęciem spektaklu Wielki aktor czekał na naszą grupę z rozpoczęciem spektaklu zdobywając na zawsze nasze serca i szacunek.

Potem był czas na prywatne rozmowy, możliwość zakupu książki .

Gościem honorowym piątkowego spotkania była Sekretarz Miasta Świebodzice, pani Sabina Cebula, która w imieniu burmistrza pana Pawła Ozgi wręczyła Staszkowi Dzierniejce pamiątkowy upominek związany z symboliką miasta za co serdecznie dziękujemy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group