Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 947
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kościół Pokoju na liście UNESCO już 10 lat

Czwartek, 15 grudnia 2011, 8:20
Aktualizacja: 12:39
Autor: red
Świdnica: Kościół Pokoju na liście UNESCO już 10 lat
Fot. red
W piątek, 16 grudnia przyjadą do Świdnicy osoby odpowiedzialne za opiekę nad zabytkami UNESCO. Przyczyną niecodziennego spotkania jest jubileusz 10–lecia wpisania Kościołów Pokoju na listę światowego dziedzictwa.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w Teatrze Miejskim cyklem wykładów podsumowujących minioną dekadę. Swoje wystąpienia będą mieli Prezydent Świdnicy i burmistrz Jawora oraz proboszcz parafii ewangelickiej w Jaworze. Gościem specjalnym konferencji będzie dr Hans Caspary, były przedstawiciel Niemiec w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO, który przed dziesięciu laty pozytywnie zaopiniował Kościoły Pokoju, jako warte wpisu na listę. Opowie zebranym o trudnej drodze do tolerancji w kontekście historii powstania i 350-letniego funkcjonowania obu świątyń. Niezwykle interesująco zapowiada się także dyskusja panelowa, którą poprowadzi Joanna Lamparska, znana Dolnoślązakom autorka książek o tajemnicach zabytków, a także dziennikarka i podróżniczka. Udział w dyskusji pod hasłem: „UNESCO – nobilitacja czy przekleństwo?” zapowiedzieli: Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, a także prezydenci Wrocławia, Świdnicy i Torunia.
Popołudniowa część uroczystości zostanie przeniesiona do Kościoła Pokoju, gdzie oprócz koncertu organowego, zaplanowano także odsłonięcie tablicy upamiętniającej majową wizytę w świdnickiej świątyni króla Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii. Ostatnim punktem obchodów będzie wernisaż czasowej wystawy poświęconej Kościołom Pokoju oraz Hali Stulecia. Ekspozycję w Muzeum Dawnego Kupiectwa będzie można oglądać do połowy stycznia 2012 roku. Niewątpliwą atrakcją wystawy będą eksponaty specjalnie sprowadzone z innych muzeów oraz te z biblioteki Kościoła Pokoju. Po raz pierwszy świdniczanie obejrzą autentyczne militaria z czasów wojny trzydziestoletniej oraz dwa starodruki – Luterańskie Biblie z 1702 r. i 1706 r., które dzięki tegorocznej dotacji Ministra Kultury zostały odrestaurowane w toruńskiej pracowni i w ten sposób odzyskały swój dawny blask. Swoistym uzupełnieniem historycznych eksponatów będą kolekcje fotografii. Jedna z nich poświęcona ważnym wydarzeniom z życia Kościoła Pokoju w Świdnicy, pokazuje jego codzienny i odświętny czas odmierzany przez kolejne wizyty dyplomatów, koncerty, nabożeństwa ekumeniczne, ale też postępujący od ponad dwudziestu lat gruntowny remont świątyni. Druga to cykl fotografii zatytułowanych „Ciekawość”, autorstwa Bożeny Pytel. Autorka, niczym przewodniczka z aparatem w ręku, zaprowadzi zwiedzających w nieznane zakamarki Kościoła Pokoju w Świdnicy.

Program wydarzeń, piątek, 16 grudnia 2011 roku:

TEATR MIEJSKI W ŚWIDNICY, RYNEK 43

godz. 11.00-12.15
dr Hans Caspary, były przedstawiciel Niemiec w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO – „Kościoły Pokoju – długa droga do tolerancji”
Waldemar Skórski, Zastępca Prezydenta Świdnicy – „Wyjątkowa szansa i wspólna odpowiedzialność - Kościół Pokoju w Świdnicy”
Ksiądz Tomasz Stawiak, proboszcz Parafii Ewangelickiej w Jaworze – „Parafia Ewangelicka w Jaworze w latach 2001-2011 i jej plany na przyszłość”
Artur Urbański, Burmistrz Jawora – „Jak wpisanie Kościoła Pokoju na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpłynęło na strategię promocji i rozwój turystyki Jawora?”

godz. 12.45-13.45
Dyskusja panelowa: „UNESCO - nobilitacja czy przekleństwo?”
Prowadząca: Joanna Lamparska, podróżniczka, dziennikarka, autorka książek o Dolnym Śląsku
Goście panelu:
Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Wojciech Murdzek - Prezydent Świdnicy
Adam Grehl - Wiceprezydent Wrocławia
Zbigniew Fiderewicz - Wiceprezes Zarządu LPMiM UNESCO, Zastępca Prezydenta Torunia
Bartłomiej Andrusiewicz - Prezes Zarządu Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa Sp. z o.o.
Grzegorz Grajewski - Kierownik Terenowego Oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu
Ksiądz Waldemar Pytel - proboszcz Parafii Ewangelickiej w Świdnicy
KOŚCIÓŁ POKOJU W ŚWIDNICY

godz. 15.30-15.45
J.E. Staffan Herrström Ambasador Szwecji - odsłonięcie tablicy upamiętniającej wizytę IKM Króla Karola XVI Gustawa i Królowej Sylwii w Kościele Pokoju w Świdnicy
godz. 15.45-16.15
Recital organowy w wykonaniu Marcina Armańskiego
MUZEUM DAWNEGO KUPIECTWA, ŚWIDNICA RYNEK 37

godz. 17.00
Wernisaż wystawy czasowej poświęconej dolnośląskim Kościołom Pokoju oraz Hali Stulecia
Organizatorami spotkań są Parafia Ewangelicka, Urząd Miejski i Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group