Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Kościoły w gminie Marcinowice będą remontowane

Poniedziałek, 3 października 2016, 13:16
Aktualizacja: 14:20
Autor: red
Marcinowice: Kościoły w gminie Marcinowice będą remontowane
Fot. red
Aglomeracja Wałbrzyska przyznała dotację na modernizację kościołów w Gminie Marcinowice.

Dofinansowanie przyznane zostało ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014-2020. Wybór projektów do dofinansowania został zatwierdzony w imieniu Aglomeracji Wałbrzyskiej przez jej Lidera – Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, a następnie przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego, który pełni funkcję Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Wśród projektów wybranych do dofinansowania jest projekt pod nazwą „Poprawa konkurencyjności zasobów kulturowych Gminy Marcinowice poprzez modernizację Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach wraz z organami, Kościoła pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie wraz z organami, Kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie, Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Wirach wraz z wyposażeniem w sprzęt multimedialny”. Projekt realizowany będzie przez Parafię Rzymskokatolicką pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach. Prace zostaną przeprowadzone w czterech obiektach kościelnych.

Pierwszy z nich to Kościół filialny pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie. W ramach projektu zaplanowano remont wieży kościoła oraz renowację organów firmy Schlag & Söhne. Oba zadania dotyczą zabezpieczenia cennych elementów kościoła oraz przywrócenia im dawnej świetności. Realizacja zadania związanego z renowacją organów przyczyni się do poprawy atrakcyjności obiektu oraz umożliwi rozszerzenie katalogu imprez kulturalnych proponowanych przez parafię.

Kolejny Kościół objęty projektem to Kościół filialny pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach. Zaplanowano tam remont kościoła, a także remont i przebudowę instalacji elektrycznej i nagłaśniającej oraz renowację organów firmy Schlag & Söhne. Zaplanowane zadania mają służyć odpowiedniemu zabezpieczeniu obiektu dla zwiedzających, jak i osób które będą uczestniczyły w wydarzeniach kulturalnych/edukacyjnych organizowanych w kościele. Celem prac restauracyjno-renowacyjnych organów jest przywrócenie dawnej świetności instrumentu, z przeznaczeniem go do obsługi liturgicznej i koncertowej, z zachowaniem wszelkich sprawnych jego oryginalnych i historycznych elementów konstrukcyjnych.

W przypadku Kościoła filialnego pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie zaplanowano w ramach projektu remont elewacji kościoła, w celu zabezpieczenia zabytku przed niszczeniem i przygotowania go do bezpiecznego dla odbiorców korzystania z walorów dziedzictwa kulturowego.

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Wirach poddany zostanie remontowi, dzięki któremu zostaną odtworzone zniszczone części obiektu. Zaplanowano także zakup i montaż wyświetlacza multimedialnego (infokiosk) oraz wyświetlacza informacyjnego (wielofunkcyjny projektor z ekranem wyposażony w komputer) we wnętrzu kościoła dla prezentowania bieżących informacji dla uczestników wydarzeń organizowanych w obiekcie. Zestaw prac przewidzianych do wykonania ma na celu zwiększenie dostępności obiektu dla zwiedzających oraz podniesienie walorów estetycznych obiektu poprzez przywrócenie świetności elementom, których stan ze względu na upływ czasu został naruszony. Dzięki zaplanowanym remontom i zakupom obiekt zostanie przystosowany do prezentacji w nowoczesnych sposób szerszemu gronu odbiorców swoich walorów kulturowych i oferty kulturalno-edukacyjnej. Prowadzone prace pozwolą na wyeksponowanie wartych zaznaczenia elementów architektury kościoła i zabezpieczą przed degradacją. Wyremontowana wieża będzie też stanowić atrakcyjny dla zwiedzających punkt widokowy. W infokiosku znajdą się informacje na temat dziedzictwa kulturowego Gminy Marcinowice wraz z przesłaniem dotyczącym potrzeby ochrony tego dziedzictwa i konieczności kierowania się zasadą zrównoważonego rozwoju. W szczególności będą tam umieszczone informacje oraz zdjęcia z prac restauracyjnych i konserwatorskich podczas realizacji projektu oraz efekty końcowe z kościołów będących przedmiotem projektu. Infokiosk będzie wyposażony w dedykowane aplikacje multimedialne, umożliwiające wirtualne zwiedzanie szlaku wyremontowanych zabytkowych kościołów.

Zakończenie realizacji projektu zaplanowano na koniec sierpnia 2018 r.

Całkowita wartość projektu: 1 665 049,30 zł

Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 1 415 291,90 zł

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group