Niedziela, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 1245
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Kosztowna opieka

Środa, 22 lutego 2023, 15:22
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Kosztowna opieka
Fot. UM Żarów
Ponad 60 tysięcy złotych kosztowała w minionym roku opieka nad bezdomnymi zwierzętami, które przyjęte zostały do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy, z którym gmina Żarów ma podpisaną umowę.

Łącznie w 2022r. do schroniska zostało przyjętych 51 zwierząt, w tym 25 psów i 26 kotów. Koszt przyjęcie bezdomnego zwierzęcia do schroniska wynosił w minionym roku 2600 złotych. W tym roku opłata ta jest wyższa o 300 złotych i wynosi 2900 złotych. Gmina ponosi również opłaty z tytułu przyjęcia zwierzęcia do schroniska i jego utrzymania, po którego zgłosi się jego właściciel. Koszt takiej usługi, która pokrywana jest ze środków budżetu gminy Żarów wynosi każdorazowo 750 złotych. Są to bardzo kosztowne zadania, które obciążają budżet gminy.

- Koszty związane z wyłapaniem i utrzymaniem bezdomnych zwierząt w schronisku wynosiły w ubiegłym roku ponad 60 tysięcy złotych. To o sto procent więcej niż w 2021 roku. Średnio jedno zwierzę oddane do schroniska kosztuje gminę prawie 3000 tysiące złotych. W ramach tej usługi płacimy za przeprowadzenie kwarantanny, profilaktykę weterynaryjną, oznaczenie mikrochipem oraz utrzymanie zwierzęcia do momentu wyjścia ze schroniska. Dlatego apelujemy do właścicieli czworonogów, aby pilnowali swoje zwierzęta. Nie wszystkie zwierzęta, które odławiamy, przewozimy i utrzymujemy w schronisku na koszt gminy, są bezdomne. Mają przecież swoich właścicieli, których obowiązkiem jest ich pilnować i sprawować nad nimi należytą kontrolę. Zgodnie z przepisami, za niepilnowanie swojego pupila, policja może nałożyć karę grzywny na właściciela w wysokości do 1000 złotych grzywny – mówi Alicja Urbanik z Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Gmina każdego roku przyjmuje program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Żarów, którego celem jest zapewnienie opieki, zapobieganie bezdomności zwierząt oraz zmniejszanie populacji zwierząt bezdomnych. Jednak koszty opieki nad zwierzętami, które nie zawsze są bezdomne, ponieważ posiadają swoich właścicieli, są drastycznie wysokie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group