Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 629
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Krwawy rekord

Środa, 7 lipca 2010, 14:24
Aktualizacja: 14:26
Autor: KO
Świebodzice: Krwawy rekord
Fot. UM Świebodzice
Tłumy ludzi siedzących na krzesełkach przed sceną wskazywały na to, że w Świebodzicach grane jest popularne przedstawienie. Ale na scenie zamiast scenicznej krwi lała się prawdziwa…

Aż setka krwiodawców zgłosiła się wczoraj do świebodzickiego klubu Włókniarz, aby pomóc ciężko choremu osiemnastolatkowi. Karol Szozda ma 18 lat i cierpi na ostrą białaczkę. Chłopak leży w szpitalu, a jego krewni, przyjaciele i znajomi nie próżnują. Wczoraj zebrano 37 litrów krwi.

Fotele dla krwiodawców ustawiono na scenie.

- Kto przyszedł oddać krew? – krzyknął w stronę widowni Piotr Popławski, zastępca dyrektora do spraw medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Pokazał się las rąk.

Oddać krew przyszli znajomi i sąsiedzi Karola, nie zabrakło także grupki radnych miejskich, bo ojciec chorego chłopaka jest radnym. Z Wałbrzycha i okolic przyjechała grupa przyjaciół z II LO.

- Gdy dowiedziałam się, że chodzi o pomoc konkretnej osobie, tym chętniej tu jestem – mówi Kasia Jusiel, która wraz z siostrą Anią oddały krew.

Akcja rozpoczęła się o godz. 10.00 i miała potrwać do godz. 13.30 ale chętnych było tak wielu, że pobór krwi przedłużono do godziny 18. Z ostatecznych podliczeń wynika, że krew przyszło oddać 99 osób, z czego 83 przeszły badania lekarskie i mogły oddać życiodajny płyn. Wiele osób przyszło z zamiarem oddania krwi, ale przeraziła je długa kolejka. Kilkanaście osób pojechało do Wałbrzycha, aby tam – w siedzibie RCKiK – oddać życiodajny płyn. Też dla Karola.

– To wspaniałe, że przyszło tak wiele osób, bardzo im wszystkim dziękuję – mówi Paweł Bobrowski, organizator akcji.

- Podziękowania należą się także świebodzickiemu Związkowi Rencistów, Emerytów i Inwalidów, które udostępniło swoją salę, a jego członkowie służyli pomocą organizacyjną podczas akcji - mówi Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

Pierwsza relacja z miejsca zdarzenia i więcej zdjęć: tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group