Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 557
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyże Zasługi dla członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich

Wiadomości: Świdnica
Niedziela, 26 września 2010, 17:29
Aktualizacja: 21:57
Autor: KO
Fot. Karolina Osińska
Podczas gali jubileuszu dwudziestolecia SPiKŚ doszło do wydarzenia niecodziennego: sześciu osobom zostały wręczone odznaczenia państwowe, przyznane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Marek Kowalski, Ryszard Nowak i Jerzy Skonieczny, zaś Brązowe – Jacek Domejko, Ryszard Sobański i Janusz Szostak. Siódme odznaczenie - Brązowy Krzyż Zasługi otrzyma też Jerzy Markiewicz, który niestety nie był obecny na gali. Krzyże w klapy przedsiębiorców wpiął senator Stanisław Jurewicz.

Krzyż Zasługi to odznaczenie ustanowione w 1923 r. Nadawane jest ono osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi dzieli się na trzy stopnie:
I stopień - Złoty Krzyż Zasługi,
II stopień - Srebrny Krzyż Zasługi,
III stopień - Brązowy Krzyż Zasługi.

- Nie sądziłem, że kiedyś będę ukrzyżowany – zażartował ze sceny Marek Kowalski.

Marek Kowalski w latach 1980-1981 był aktywnym działaczem NSZZ Solidarność i wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych. 13 grudnia 1981 r. był internowany, po wyjściu z więzienia był zmuszony do odejścia z pracy ze ŚFUP-u. Przez lata był represjonowany. Opuścił kraj i na emigracji przebywał do 1992 roku. Dziś Marek Kowalski jest właścicielem firmy Metex – Świdnica i prezesem spółki Rojek Polska, jego przedsiębiorstwa zajmują się dystrybucją maszyn i narzędzi do obróbki drewna. Ale też od niedawna jest współwłaścicielem Agencji Nieruchomości Świdnica. To on zainicjował Czeskie Dni Drewna w Świdnicy.

Ryszard Nowak to jeden z najstarszych stażem rzemieślników świdnickich. Swój pierwszy zakład otworzył w 1967 r. Zajmuje się motoryzacją, był kierowcą rajdowym, sukcesy odnosił już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jest jednym z założycieli o pierwszym prezesem Automobilklubu Sudeckiego, teraz jest Honorowym Prezesem Automobilklubu. Jest też współwłaścicielem firmy DFS Motors – Autoryzowany Dealer Forda.

Jerzy Skonieczny od 1981 roku prowadzi firmę Pro-Met, która oferuje usługi narzędziowe. W latach 1992-1996 był członkiem Rady Krajowej Izby Gospodarczej. Zasiada w Prezydium Rady Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy.

Jacek Domejko to dyrektor naczelny SP ZOZ Regionalny Szpital Specjalistyczny Latawiec. Jest specjalistą anestezjologii intensywnej terapii. W 2008 roku był typowany na stanowisko wiceministra zdrowia. Zanim trafił do Świdnicy, był m.in. lekarzem-ratownikiem pogotowia górniczego w Wałbrzychu.

Ryszard Sobański jest prezesem Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Świdnica Sp. z o.o. W latach 1995-2003 prowadził firmę Doradztwo Ekonomiczno-Finansowe. W latach 2005-2008 z kolei był prezydentem Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Janusz Szostak związany jest z Remy Automative Poland Sp. z o.o., był kilka lat prezesem tej firmy. W latach 2006-2008 był prezesem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

Jerzy Markiewicz jest właścicielem firmy PHUP Marconi Sp. z o.o., która zajmuje się m.in. usługami ochrony osób i mienia, a także usługami medycznymi.

Więcej na temat jubileuszu SPiKŚ:
* Diamentowe dwadzieścia lat wolności gospodarczej,
* Adam Michnik: No wszystko, k…, mogliśmy zrobić lepiej!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

Świdniczanka 26-09-2010 18:04
Chyba to wręczanie musiało przekomicznie wyglądać, szczególnie jak krzyż dostawał prezes MZEC.
mordi_po 26-09-2010 21:26
no no jak zwykle niezwykle celna uwaga Swidniczanki
~nn 27-09-2010 3:11
ale za co ja sie pytam, za do pan doktor dostal ten krzyz? to ani przedsiebiorca, ani solidarnosciowiec...
~Marian Dziwniel. 27-09-2010 14:43
Serdecznie gratuluję nagrodzonym,szczególniej Markowi Kowalskiemu. Marian Dziwniel - Francja.
~Spiker 27-09-2010 23:55
Doktor Domejko dostał za to że całe to stowarzyszenie wysluguje się nim w kontaktach ze służbą zdrowia :D Eddie go uwielbia a on Eddeigo z wzajemniścią :D Domejke w Świdnicy wykreował ordynator Andrzej Z. który sprowadzil go z W-cha na gościnne występy :)
~sd 14-02-2011 0:23
AsdASFASf

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group