Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 862
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Księżna Daisy pod ratuszem

Czwartek, 9 czerwca 2011, 15:48
Aktualizacja: 15:53
Autor: red.
Świebodzice: Księżna Daisy pod ratuszem
Fot. użyczone
Świebodzicki Rynek zamienił się w czwartek, 9 czerwca, w miasto z końca XIX wieku. Pod ratuszem pojawiły się panie w stylowych sukniach, panowie we frakach i cylindrach, wspaniały powóz, zaprzężony w dwa konie. A w środku księżna Daisy wraz z mężem – czyli słynni magnaci z Zamku Książ.

Obecność książęcej pary to efekt kręcenia filmu fabularnego poświeconego życiu niezwykłej pani z Książa. Fabularyzowany dokument realizowany jest przez TVP Wrocław i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Zdjęcia trwają już od kilku dni, ekipa telewizyjna główne ujęcia do materiału kręci w Zamku Książ, ale w filmie zobaczymy także kadry ze Szczawna Zdroju, Pszczyny czy Świebodzic.

W Świebodzicach ekipa realizowała przejazd księżnej powozem. Statyści, odtwarzający parę książęca, kilkunastokrotnie przejechali wokół ratusza. - To właśnie do Świebodzic Daisy przyjechała pociągiem a stąd powozem po raz pierwszy udała się do swojego nowego domu czyli Zamku Książ – mówi Kamila Cybulska z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Scena, choć w sumie dosyć krótka, wymagała zaangażowania wielu służb i tak naprawdę wyłączenia z ruchu kołowego i pieszego niemal całego Rynku na kilka godzin. Trzeba było m. in. usunąć z parkingów wszystkie samochody, strażnicy miejscy pilnowali, by w momencie ujęcia w kadrze nie pojawił się żaden przechodzień. Nie obyło się bez pomocy strażaków, którzy użyczyli drabiny by móc zasłonić jedną z anten satelitarnych na kamienicy. Kamera nie mogła jej w żaden sposób ominąć.

Ekipa filmowa i statyści w strojach z epoki wzbudzili sporą sensację, wielu świebodziczan przyszło, by obejrzeć aktorów, zrobić zdjęcie telefonem komórkowym. Dzieciom bardzo podobał się powóz i zaprzężone do niego konie. – To świetna promocja dla naszego miasta – słychać było opinie.

Jednym z pomysłodawców i jednocześnie reżyserem filmu o pani na Zamku Książ jest Maciej Kieres. - Księżna to postać wyjątkowa i nietuzinkowa. Dlatego przez tą niemal godzinną produkcję chcemy rozpropagować ją wśród mieszkańców województwa i nie tylko. Postać księżnej Daisy łączyła się z działalnością fundacyjną w dzisiejszym Zamku, Wałbrzychu, czy Szczawnie-Zdroju. Jakie dziedzictwo i spuściznę pozostawiła współczesnym Dolnoślązakom? Odpowiedź na to pytanie to tylko jeden z wielu wątków naszej produkcji dokumentalnej.
Film będzie można pod koniec roku zobaczyć na antenie regionalnej i na kanałach Telewizji Polskiej (TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia).

W piątek, 10 czerwca, ekipa będzie realizować zdjęcia współczesne w miejscach, związanych z rodziną Hochbergów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group