Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1172
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ku mistrzom pióra

Poniedziałek, 24 maja 2021, 15:26
Autor: red
Świdnica: Ku mistrzom pióra
Fot. UM Świdnica
Świdnica uhonoruje w 2021 roku w sposób szczególny mistrzów pióra – Stanisława Lema i Cypriana Kamila Norwida. Miasto, instytucje kultury i placówki oświatowe już rozpoczęły realizację wielu ciekawych inicjatyw. Wykonanie muralu upamiętniającego postać Stanisława Lema, wystawy tematyczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania autorskie, panele dyskusyjne czy konkursy literackie – to tylko niektóre z zaplanowanych działań.

27 listopada 2020 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema, doceniając poczesne miejsce autora w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej. We wrześniu przypada 100. rocznica urodzin najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Sejm również podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida w uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki i kultury. W tym roku upłynie 200 rocznica jego urodzin. Miasto nada odpowiednią rangę zaplanowanym wydarzeniom, które mają na celu przybliżenie postaci patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej – znakomitego twórcy romantycznego, poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika.

– Z uwagi na pandemię koronawirusa i ograniczenia w działalności instytucji kultury, jedną z niewielu możliwości rozwoju życia kulturalnego pozostaje obecnie popularyzacja czytelnictwa – wśród dzieci, młodzieży szkolnej, ale i dorosłych, czy seniorów. Poprzez literaturę możemy dziś rozbudzać zainteresowania oraz ciekawość świata. Książki stały się dziś jedną z „bezpiecznych” możliwości kontaktu ze światem kultury oraz rozwijania wyobraźni – mówi zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski.

Wśród pierwszych działań, w ramach Roku Stanisława Lema, Miejska Biblioteka Publiczna przeprowadziła konkurs techniczno-ekologiczny pn. „Kosmiczne eko”, inspirowany twórczością autora. Niebawem, na placu z dzikami, będzie można również zobaczyć wystawę pt. „Ocean”. Ponadto, biblioteka planuje w pierwszym półroczu przeprowadzić kolejne konkursy oraz warsztaty adresowane do mieszkańców.

W drugiej połowie roku Świdnicki Ośrodek Kultury zaplanował m.in. kosmiczne urodziny Stanisława Lema nad Zalewem Witoszówka, czyli koncert muzyki elektronicznej i spotkania autorskie. Trwają także prace nad powstaniem muralu nawiązującego do osoby Stanisława Lema i jego twórczości.

W ramach Roku Cypriana Kamila Norwida, dzięki wspólnej inicjatywie Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy, na ulice miasta wyruszył NORWIDbus, czyli specjalny autobus dedykowany jego twórczości.

– Autobus, oprócz atrakcyjnej wizualizacji poświęconej rocznicy urodzin i pokazującej jeden z piękniejszych cytatów Norwida, w środku ma zamontowany regał, który jest wypełniony książkami. Książkami dla pasażerów, które można czytać w trakcie jazdy, które można zabrać do domu, a nawet na zasadzie dzielenia się książką można przynieść z domu i zostawić dla drugiej osoby. Są tutaj książki dla najmłodszych i literatura dla starszych. To tzw. mobilna biblioteka na kółkach. Oprócz tego na monitorze, który znajduje się w autobusie i na monitorach w większości autobusów jeżdżących po Świdnicy będzie wyświetlana prezentacja twórczości Cypriana Kamila Norwida – ciekawostki z życia, cytaty, grafiki, bo trzeba wiedzieć, że Norwid był autorem niesamowitych grafik – dodaje Ewa Cuban, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Świdnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group