Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 875
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Latawiec wybudowany, budujemy pogotowie

Piątek, 1 października 2010, 18:58
Aktualizacja: 21:31
Autor: red.
Świdnica: Latawiec wybudowany, budujemy pogotowie
Fot. Karolina Osińska
Końcowy raport zamknięcia inwestycji szpitala Latawiec to jeden z ważniejszych punktów środowej sesji rady powiatu. Jego budowę udało się zakończyć wraz z przeniesieniem starej bazy z ul. Westerplatte do Latawca. Powiat ma też świetnie prosperujące pogotowie ratunkowe, które z wypracowanego zysku, przy pomocy finansowania z zewnątrz, wybuduje sobie nową siedzibę.

Nie do końca jest różowo - tworzą się kolejki do specjalistów i na konkretne badania.

- SP ZOZ Świdnica posiada trzyletnią umowę z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ na udzielenie świadczeń zdrowotnych - mówił na sesji wicestarosta Ryszard Wawryniewicz. - Pomimo tego zawarta umowa określa środki finansowe tylko na dany rok kalendarzowy. NFZ ogłasza corocznie konkursy, zmieniając niejednokrotnie wymogi dotyczące obsady czy wyposażenia poszczególnych komórek organizacyjnych, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Coraz trudniej w obecnej sytuacji finansowej „odzyskiwać” od NFZ środki finansowe za tzw. Nadwykonania.

Obecnie prowadzone są negocjacje z DOW NFZ we Wrocławiu o zwrot środków za nadwykonania w kwocie około 11 mln zł za rok 2009. Natomiast nadwykonania za obecny rok sięgnęły już kwoty około 8 mln zł.

- Dobry kontrakt to podstawa, by pacjenci mogli liczyć na dobrą opiekę zarówno tę podstawową jak i specjalistyczną – podkreślała Emilia Podgórska, przewodnicząca komisji zdrowia rady powiatu. - Mimo różnych zawirowań, o których słyszeliśmy w innych częściach Polski, ale także na Dolnym Śląsku, w naszym powiecie pacjenci mogą liczyć na przyzwoitą pomoc medyczną.

O historii i obecnej sytuacji szpitala Latawiec w Świdnicy opowiadał jego dyrektor Jacek Domejko. Perspektywy rozwoju powiatowego pogotowia przedstawił dyrektor Zbigniew Kołodziejczyk. Na temat pracy Rady Społecznej SP ZOZ w Świdnicy mówił jej wieloletni przewodniczący Krzysztof Sołtys, a raport z posumowania pracy komisji zdrowia przedstawiła przewodnicząca Emilia Podgórska. Padło także kilka słów krytyki ze strony radnych Ryszarda Kuca oraz Tomasza Kurzawy.

- Łączne wydatki powiatu świdnickiego na realizację i wyposażenie Szpitala Latawie” wyniosły 8.002.437,38 zł. Ponadto Rada Powiatu w Świdnicy w grudniu 2008 r. podjęła uchwałę o udzieleniu SP ZOZ Świdnica pożyczki w wysokości 1.900.000 zł na zakup sprzętu i aparatury medycznej, wcześniej powiat poręczył nam kredyt w wysokości 19 mln zł, nie mówiąc już o innych drobnych pożyczkach udzielanych szpitalowi i pomocy w walce przy kontraktach – mówił Jacek Domejko, dyrektor szpitala.

Szpital szuka możliwości zakupu kolejnego specjalistycznego urządzenia jakim jest rezonans magnetyczny. Doskwiera także brak kuczni i prosektorium. Ucieszyć może natomiast projekt nowych parkingów, chodnika i zatoki dla autobusów, które lada moment pojawią się przy Latawcu.

Powiat wspólnie z Powiatowym Pogotowiem Ratunkowym w Świdnicy pozyskiwał środki unijne na zakupy karetek. W ostatnich latach zakupiono sześć nowych karetek ratunkowych i wypadkowych. Dzięki temu stary tabor został wymieniony na zupełnie nowy, a praktycznie w każdym mieście naszego powiatu funkcjonują wyjazdowe stacje pogotowia, co w znacznym stopniu usprawniło jego pracę i szybkość dojazdu do pacjenta. Pogotowie stoi teraz przed sporym wyzwaniem, jakim jest budowa nowej siedziby. Właśnie powstaje jej projekt.

Więcej na ten temat: Tomasz Kurzawa: „Prezydent łoi ze szpitala”, czyli ostra wymiana zdań na sesji powiatu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group