Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 605
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lato w pełni – szukając ochłody skaczemy do wody

Wiadomości: powiat świdnicki
Wtorek, 13 lipca 2010, 20:32
Aktualizacja: 23:39
Autor: Karolina Osińska
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Trzydziestostopniowe upały, żar lejący się z nieba, a to wszystko w wakacje. – Chyba wreszcie wszystko wróciło na swoje miejsce: mamy zimę zimą, a lato latem – mówi Marek, świdnicki przedsiębiorca. Co robić, żeby poczuć te wakacje, nawet gdy nie wyjeżdżamy na dłużej z miasta? I jak sprawić, żeby letnie szaleństwo nie zakończyło się dla nas źle?

Rekordy popularności biją kąpieliska i baseny. Rzeka Bystrzyca też kusi amatorów kąpieli. Ale na rzekę należy uważać. Policja apeluje, żeby pluskać się tylko w miejscach, gdzie czuwa nad nami ratownik. Zasad bezpiecznej kąpieli jest więcej. Dzieci powinny korzystać z kąpielisk tylko pod okiem osób dorosłych. Korzystając ze sprzętu wodnego pamiętać należy o tym, że powinien on być sprawny. Osoby na rowerkach wodnych czy kajakach, które nie umieją pływać, powinny mieć na sobie specjalne kamizelki. I zasada najważniejsza, o której wielu zapomina, albo po prostu nie chce pamiętać: nie nadużywajmy alkoholu podczas wypoczynku nad wodą, a już na pewno nie kąpmy się, jeśli szumi nam w głowie.

- Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, zwiększa prawdopodobieństwo szoku termicznego, osłabia organizm – podkreślają funkcjonariusze policji dolnośląskiej.

To właśnie alkohol był przyczyną tragedii 27-letniego Kamila C. ze Świdnicy, który w sobotę, 10 lipca skoczył na główkę z wieżyczki do płytkiej wody i doznał poważnego urazu kręgosłupa. Piszemy o tym - tutaj.

Żwirownia w Jaworzynie Śląskiej, gdzie doszło do nieszczęścia, jest kąpieliskiem strzeżonym. Ale nawet najlepszy ratownik nie zapobiegnie wszystkim tragediom, jeśli dorośli ludzie będą się nad wodą zachowywać nieodpowiedzialnie.

Zasady, jeśli chodzi o skakanie do świdnickiego kąpieliska przy ul. Śląskiej, są jasne: skakać można jedynie do basenu nr 4. Ale nie z wieżyczki. Ta od trzech lat czeka na remont. Budowla grozi zawaleniem.

- Rozebrać jej nie można, bo to zabytek – mówi nam Damian, ratownik.

Skoki na główkę codziennie tu trenują młodzi świdniczanie: piętnastoletni Dominik, czternastoletni Paweł i dwunastoletni Tobiasz. Zanurzanie się głową w dół nie nudzi im się.

- Można też na Supermena – mówi Paweł i wskakuje do wody z wyciągniętą prawą ręką.

Do płytszych basenów skakać w ogóle nie wolno, nawet na nogi. Ale amatorzy kąpieli i tam znajdują sobie zajęcie, na przykład grają w piłkę. Paulina Lewandowska z trzyletnim synkiem Dawidem chłodzi się na świdnickim kąpielisku codziennie. Monika i Joasia przychodzą głównie w weekendy, ale jak mają luźniejszy dzień w tygodniu, to też przychodzą popluskać się i poopalać.

Najwięcej radości z wodnych igraszek mają najmłodsi. Trzynastoletnia Angelika, siedmioletnia Julia i Kacper w tym samym wieku umieją już pływać i szkolą swoje umiejętności na basenie. Pięcioletnia Martynka i siedmioletni Adrian pływać jeszcze nie umieją, ale też się świetnie bawią.

W tej chwili bilet cały na świdnicki basen kosztuje 4 zł, a ulgowy 2 zł. We wtorek, 3 sierpnia, wejściówki podrożeją: normalny będzie kosztował 5 zł, a ulgowy 3 zł. Taniej wychodzi, jeśli zapłacimy z góry za dziesięć wejść – karnet normalny kosztuje 35 zł, a ulgowy 15 zł. Do karnetów namawiają też zarządzający basenami w Strzegomiu. Najlepsza oferta została przygotowana dla osób, które chcą popływać w godzinach popołudniowo-wieczornych. Miesięczny karnet uprawniający do pływania od godz. 19.00 do 20.00 codziennie oprócz sobót i niedziel, kosztuje 30 zł.

Strzegomskie baseny cieszą się ogromną popularnością od czasu kosztownego remontu. Strzegom może się poszczycić pierwszym na Dolnym Śląsku basenem wykonanym ze stali nierdzewnej. Duża niecka ma wymiary 50 m długości i 20 m szerokości, wyposażona jest w dwie trampoliny. Inne atrakcje to m.in. cztery tory do pływania ze słupkami startowymi, ławki i leżanki z masażem, grota sztucznej fali, rwąca rzeka, masaże ścienne, masaż karku, siatka do wspinaczki z wyspą i zjeżdżalnia o długości 71,5 m. Chętnych na pluskanie się akurat tutaj jest tak wielu, szczególnie w weekendy, że władze miasta musiały zmienić organizację ruchu na wakacyjne soboty i niedziele! Piszemy o tym tutaj.

Świebodzice też mają swój letni basen (przy ul. Rekreacyjnej), czynny codziennie od godz. 10.00 do 18.00. Dobromierz za to może się poszczycić kąpieliskiem z widokiem. Baseny w tej miejscowości są położone wysoko. Leżąc przy niecce z wodą możemy podziwiać piękna panoramę.

Wypoczynek na świdnickim kąpielisku pooglądać można na zdjęciach w naszej galerii oraz na filmie:

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 14-07-2010 10:19
W Bielawie na Sudetach jest w miare czysta i fajna woda, a czy ktos wie , czy basen w Lutomi jest czynny
~ 14-07-2010 10:46
bierzmy przyklad ze strzegomia, taka mala gmina, biedniejsza od miasta swidnicy a co? ma piekny basen, jeszcze poczekajmy jak walbrzych otworzy victorie i swidnica zostanie pusta..
~OSiR 15-07-2010 21:56
A Lodowisko przynioslo 800 tys zl zysku przez ostatni okres zimowy ! i gdzie sa te pieniądze? Do budżetu na kampanię Wspolnoty Samorządowej i Wojciech M poszły , bo promocja ,,Miasta" kosztuje! A świdniczanie niech jeżdżą i patrzą co sie w okolicznych miejscowościach dzieje bo w Świdnicy to Dyrekcja OSiR-u podnosi ceny biletów o 1zł aby chyba do reszty z tak niskiej klasy kąpieliska mieszkańców do końca przegonić. Nie będzie chetnych to basen zamknąć bo mamy wizualizację Aqaparku tylko kiedy w realnym świecie cokolwiek będzie?
~ 15-07-2010 23:40
a czemu takie krotkie filmy?? na innncyh portalach sa dluzsze
~ 16-07-2010 10:22
No i co z tym basenem w Lutomii
~reswj4nh 16-07-2010 10:55
nie, basen w Lutomii nie jest czynny.
~ 16-07-2010 11:19
A basen w Zagorzu Slaskim
~ 16-07-2010 15:29
w zagórzu dawno nieczynny :(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group