Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1204
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Liceum i gimnazjum w jednym zespole szkół? Plany samorządowców świdnickich

Środa, 21 marca 2012, 11:47
Aktualizacja: Czwartek, 22 marca 2012, 8:25
Autor: red
Świdnica: Liceum i gimnazjum w jednym zespole szkół? Plany samorządowców świdnickich
Fot. red. archiwum
Super szkoły to zespoły gimnazjalno–licealne, które mogą powstać w Świdnicy. W kwietniu Rada Miejska w Świdnicy podejmie uchwałę intencyjną, która rozpoczyna proces dyskusji w tej sprawie.

Radni podejmą decyzję, czy miasto wyraża wolę przejęcia i prowadzenia od stycznia 2013 r. I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza. Szkołę obecnie prowadzi powiat świdnicki.

– Od wielu tygodni zbieramy opinie i komentarze na temat wspólnej działalności liceum i gimnazjum. Młodzież miałaby szansę na ciągłość nauki, co w opinii ekspertów przekłada się na lepsze wyniki i przygotowanie na studia. Pomysł nazywamy roboczo „super szkoła”. Nie bez powodu, bo w opinii wielu osób to dobre rozwiązanie, dlatego przygotowany został projekt uchwały intencyjnej. Jednocześnie zastrzegamy, że to nie przesądza o decyzji, a jest dopiero początkiem oficjalnych rozmów – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, odpowiedzialny za oświatę.

Zgodnie z przepisami samorządy mogą przekazywać sobie wzajemnie oraz prowadzić szkoły i placówki, mimo, że nie należy to do ich zadań własnych. Wystarczy, że zawrą porozumienia z jednostką samorządu, dla której prowadzenie danego typu szkoły lub placówki jest takim zadaniem.

W związku z tym przejęcie przez miasto I LO i w przyszłości połączenie z Gimnazjum nr 3 może nastąpić po wyrażeniu zgody przez powiat świdnicki.
Korzyści z powołania zespołu szkół:
bardzo dobra oferta dydaktyczno–wychowawcza – uczniowie zyskają ciągłość procesu nauczania w wieku od 13 do 19 lat,rodzice i uczniowie będą traktować placówkę jak 6-letnią szkołę,
podniesienie poziomu nauczania w gimnazjum,to wybory rodziców decydują o liczebności szkół, dlatego nie ma obaw likwidacji zespołów,złagodzenie problemów wychowawczych wśród gimnazjalistów – efekt zasady „nie jestem najstarszy w szkole, więc nie należy mi się więcej”.

Realizując pomysł miasto i powiat nawiążą do planów Ministerstwa Edukacji Narodowej, które mają pomóc w znaczącym podniesieniu jakości kształcenia.

– Ścisła współpraca między szkołą gimnazjalną i liceum spowoduje wzmocnienie oświaty w powiecie. Proponowane przez nas rozwiązanie pozwoli na uniknięcie problemów, które mają obecnie samorządy w Polsce, bo muszą likwidować szkoły. To dodatkowe zadanie, które przy dobrej współpracy z powiatem jesteśmy w stanie na siebie przyjąć. Podobne rozważania dotyczą zespołu gimnazjalno-licealnego złożonego z II Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 4, ale tu organem prowadzącym mógłby być powiat – dodaje wiceprezydent Skórski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group