Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 595
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Liceum i gimnazjum w jednym zespole szkół? Plany samorządowców świdnickich

Wiadomości: Świdnica
Środa, 21 marca 2012, 11:47
Aktualizacja: Czwartek, 22 marca 2012, 8:25
Autor: red
Fot. red. archiwum
Super szkoły to zespoły gimnazjalno–licealne, które mogą powstać w Świdnicy. W kwietniu Rada Miejska w Świdnicy podejmie uchwałę intencyjną, która rozpoczyna proces dyskusji w tej sprawie.

Radni podejmą decyzję, czy miasto wyraża wolę przejęcia i prowadzenia od stycznia 2013 r. I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza. Szkołę obecnie prowadzi powiat świdnicki.

– Od wielu tygodni zbieramy opinie i komentarze na temat wspólnej działalności liceum i gimnazjum. Młodzież miałaby szansę na ciągłość nauki, co w opinii ekspertów przekłada się na lepsze wyniki i przygotowanie na studia. Pomysł nazywamy roboczo „super szkoła”. Nie bez powodu, bo w opinii wielu osób to dobre rozwiązanie, dlatego przygotowany został projekt uchwały intencyjnej. Jednocześnie zastrzegamy, że to nie przesądza o decyzji, a jest dopiero początkiem oficjalnych rozmów – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, odpowiedzialny za oświatę.

Zgodnie z przepisami samorządy mogą przekazywać sobie wzajemnie oraz prowadzić szkoły i placówki, mimo, że nie należy to do ich zadań własnych. Wystarczy, że zawrą porozumienia z jednostką samorządu, dla której prowadzenie danego typu szkoły lub placówki jest takim zadaniem.

W związku z tym przejęcie przez miasto I LO i w przyszłości połączenie z Gimnazjum nr 3 może nastąpić po wyrażeniu zgody przez powiat świdnicki.
Korzyści z powołania zespołu szkół:
bardzo dobra oferta dydaktyczno–wychowawcza – uczniowie zyskają ciągłość procesu nauczania w wieku od 13 do 19 lat,rodzice i uczniowie będą traktować placówkę jak 6-letnią szkołę,
podniesienie poziomu nauczania w gimnazjum,to wybory rodziców decydują o liczebności szkół, dlatego nie ma obaw likwidacji zespołów,złagodzenie problemów wychowawczych wśród gimnazjalistów – efekt zasady „nie jestem najstarszy w szkole, więc nie należy mi się więcej”.

Realizując pomysł miasto i powiat nawiążą do planów Ministerstwa Edukacji Narodowej, które mają pomóc w znaczącym podniesieniu jakości kształcenia.

– Ścisła współpraca między szkołą gimnazjalną i liceum spowoduje wzmocnienie oświaty w powiecie. Proponowane przez nas rozwiązanie pozwoli na uniknięcie problemów, które mają obecnie samorządy w Polsce, bo muszą likwidować szkoły. To dodatkowe zadanie, które przy dobrej współpracy z powiatem jesteśmy w stanie na siebie przyjąć. Podobne rozważania dotyczą zespołu gimnazjalno-licealnego złożonego z II Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 4, ale tu organem prowadzącym mógłby być powiat – dodaje wiceprezydent Skórski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~kaja 21-03-2012 12:24
Pod przykrywką niby lepszej edukacji LIKWIDUJE SIĘ STANOWISKA PRACY. Łączenie oznacza zejście z etatów i to nie tylko nauczycieli ale i administracji i obsługi. Pójdą ludzie na bruk a Miasto da im zasiłki. Bardzo prawidłowe!? Jak zwykle ładnie się mówi i brudy pod dywan zamiata. No ale nikt z rządzących nie obniży sobie poziomu życia!!!
~Ja 21-03-2012 17:29
Proponuje połączyc Gimnazjum nr 1 z I LO - ci uczniowie napewno zasilą tę szkołę i uratują upadek ogólniaków, bo o to chodzi. Ratuje sie jedne szkoly kosztem drugich. Uczniowie gimnazjum o ktorym mowa napewno zasila szkoły zawodowe i technika
~xyz 21-03-2012 17:30
,,od wielu tygodni zbieramy opinie i komentarze''- proszę nie opowiadać głupot, komentarze to wy dopiero teraz macie- na forum, i co? wszyscy za? do cho...y chodziłam do lo nr 2, lo nr 1 też było renomą, a teraz byle kto będzie chodzić do tych szkół, gratulacje! ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze.
~- 21-03-2012 22:33
Do xyz. Opamiętaj się. Jaka renoma świdnickich LO?! Wyniki osiągają uczniowie, którzy biorą prywatne lekcje (i to ze wszystkich przedmiotów), a szkoła przypisuje sobie ich wiedzę zdobytą za ciężkie pieniądze, (czasem u tych samych nauczycieli co ich uczą w szkole) - jako sukces szkoły. Niech wypowiedzą sie rodzice dzieci, które dostały się na renomowane uczelnie, które z nich nie miało prywatnych lekcji - jednostki. Reszta to zasługa rodziców, płacących za naukę swoich dzieci na korkach. A poziom w LO i 1 i 2 - żaden! To mit i nic więcej. Popieram zmiany jak najbardziej, na pewno będzie lepiej, gdyż gorzej być już nie może. A co do kasy - wszędzie szuka się oszczędności, dlaczego pomijać mamy szkoły. Nauczyciele święte krowy? Może zostaną najlepsi, bo to od nich zależy poziom nauczani
~ 26-03-2012 16:14
LO I i LO II to były markowe licea i było zaszczytem być uczniem jednego z nich !! Niestety miało to miejsce w latach 70- tych - wtedy to byli prawdziwi NAUCZYCIELE i nikt nie potrzebował "korków" gdyż WIEDZĘ zdobywało się na lekcjach!!Pozdrawiam .
~absolwent 27-03-2012 14:36
Chyba dawno nie mieliście nic wspólnego z edukacją w świdnickich liceach, które w porównaniu z wieloma innymi z naszego województwa stoją na dość wysokim poziomie. "Korki" biorą Ci, których rodzice mają rozbuchane ego i realizują swoje życiowe plany przez swoje dzieci. Jeśli ktoś chce się uczyć to zda maturę bez problemu i dostanie się na wymarzone studia. Ja skończyłem II LO i obecnie studiuję na Wydziale Prawa UWr, nie chodziłem na żadne korepetycje, ani nie spędzałem całych dni na książkami. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group