Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 1626
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Liczba π, jak 22 lipca

Czwartek, 22 lipca 2010, 16:20
Aktualizacja: 20:21
Autor: Daga
Świdnica: Liczba π, jak 22 lipca
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Czym jest liczba Pi, chyba każdy wie. Niewielu ludzi zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ten matematyczny fenomen obchodzi swoje święto właśnie dziś. 22 lipca jest nazywany świętem aproksymacji liczby Pi.

Chcąc w jakiś sposób uczcić ten szczególny dzień postanowiliśmy zapytać mieszkańców Świdnicy, czy wiedzą co znaczy nazwa dzisiejszego święta. Może najpierw jednak wytłumaczymy na czym rzecz polega. Otóż przedziwne słowo poprzedzające liczbę Pi, czyli aproksymacja to w wolnym tłumaczeniu porównanie jednej wartości za pomocą drugiej. W tym przypadku 22/7 to ułamek przedstawiający przybliżoną wartość liczby Pi, czyli 22/7=~3.1428. Znany był już około półtora tysiąca lat temu w Chinach.

Wracając jednak do uświadamiania mieszkańców Świdnicy o dzisiejszym szczególnym dniu, trzeba przyznać, że półtora tysiąca lat to bardzo odległa data. Nie dziwi więc, że nie znaleźliśmy osoby, która wyjaśniłaby nam jakie w ogóle ma znaczenie data 22 lipca.

Ania: - Liczbę Pi to kojarzę, ale słowo aproksymacja nic mi nie mówi. Nawet nie mogę tego z niczym skojarzyć. O święcie też pierwszy raz słyszę.

Radek: - Nic mi się z tym nie kojarzy, jedyne co znam to liczba Pi, ale nie rozumiem w ogóle słowa aproksymacja.

Krzysiek: - Liczba Pi wynosi 3,14, ale to pierwsze słowo, nie wiem za bardzo co to znaczy.

Każdy z zapytanych świetnie wiedział o co chodzi z liczbą Pi. Wszyscy znają jej wartość. Jednak język polski lubi dokuczyć. Zostawiliśmy więc na chwilę samo słowo aproksymacja i spytaliśmy o popularność naszego święta.

Agata i Ola: - Wiem, że liczba Pi wynosi 3,14, ale o jej święcie nie słyszałam. Jak się dowiemy coś więcej, to wtedy będziemy mogły coś powiedzieć o tym.

Nikt niestety nie znał naszego święta. Nic straconego. Chcielibyśmy również poinformować, że liczba Pi jest na tyle niezwykła, że obchodzi nie jedno, a kilka swoich dni. 14 marca to najpopularniejsze święto liczby Pi, 3,14 = 14.03. Jest na tyle popularny, że na przykład w Jeleniej Górze w Liceum im. C.K. Norwida uczniowie rywalizują o nagrodę w postaci jednego dnia bez pytania na zajęciach. Rywalizacja polega na zapamiętaniu jak największej ilości liczb po przecinku liczby Pi. 26 kwietnia cała długość orbity Ziemi wynosi właśnie Pi. Dnia 10 listopada czeka nas 314 dzień roku, który również kojarzony jest z 3,14. A 21 grudnia świętować będziemy 355 dzień roku. O 1:13 - czyli 355/113 - jest również dzień aproksymacji naszej liczby.

Powodów do świętowania jest wiele, więc przypominamy, żeby szykować się na szampańską zabawę dnia 10 listopada. Każdy powód do zabawy jest dobry, nawet gdy jego wartość wynosi 3,14.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group