Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 936
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Lokatorka z pl. Pokoju 1, gdzie powstanie centrum informacyjne UNESCO: Nie wytrzymamy już tu zimy

Środa, 17 listopada 2010, 16:59
Aktualizacja: Czwartek, 18 listopada 2010, 7:51
Autor: KO
Świdnica: Lokatorka z pl. Pokoju 1, gdzie powstanie centrum informacyjne UNESCO: Nie wytrzymamy już tu zimy
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Parafia Ewangelicko–Augsburska w Świdnicy zabiera się za przebudowę i adaptację zabytkowego budynku stojącego na Placu Pokoju 1 przy Kościele Pokoju w Świdnicy na Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO. W budynku mieszkają ludzie… Część z nich najchętniej nie wyprowadzałaby się nigdzie, ale pani Lidia mówi: – Mogę się przeprowadzić choćby jutro, nie wytrzymamy już tu zimy!

Pruski mur jest cienki i nie trzyma ciepła. W mieszkaniu Lidii Malinowskiej, wdowy, która mieszka tu z czwórką dzieci, panuje wilgoć. Meble niszczą się, a domownicy chorują na reumatyzm. Szansa na lepsze lokum pojawiła się, gdy parafia zaczęła się przygotowywać do inwestycji. Miasto obiecało pomoc w przekwaterowaniu lokatorów.

- Po wojnie państwo ulokowało mieszkańców w budynkach na terenie parafii, mamy wobec niej więc jakiś dług – tłumaczy wiceprezydent Waldemar Skórski. – Pomagamy parafii znaleźć nowe mieszkania dla lokatorów z budynku.

Gdy pierwszy raz rozmawialiśmy z zastępcą prezydenta na ten temat, mówił, że miasto nie będzie mieszkańców przeprowadzało w tym roku, bo takich rzeczy się nie robi zimą.

- Ja mogę się przeprowadzać, nawet jak będzie śnieg – zapewnia pani Lidia i pokazuje nieszczelne okna, grzyb na ścianach i piec, w którym pali, żeby ogrzać mieszkanie. – Ale przez te mury pruskie całe ciepło ucieka – mówi smutno.

Tymczasem lokatorzy z innej części budynku nie są skorzy do przeprowadzek. – Ja tu sześćdziesiąt lat mieszkam, ciężko się będzie stąd wynieść - mówi kobieta, a jej mąż przytakuje. – My mieszkamy w lesie – pokazuje na wielkie drzewa rosnące między ich domem a samym Kościołem Pokoju. – Nie wyprowadzę się do żadnego bloku.

- Sąsiedzi porobili remonty, im się tu dobrze mieszka - mówi pani Lidia. – Ja nie miałam pieniędzy, żeby remontować, mam tylko skromną emeryturę, miałam ciągle dzieci na utrzymaniu. U mnie, tu na górze, nie da się żyć.

Zapytaliśmy wiceprezydenta Skórskiego, czy nie można rodzin przeprowadzać stopniowo – rozpoczynając od tych, którzy mają najgorsze warunki lokalowe.

- Obecnie finalizujemy w urzędzie niezbędne procedury, a do końca roku przedstawimy pierwsze propozycje lokalowe przewidzianym do wykwaterowania rodzinom - zapewnił nas Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. - Kolejność i termin przeprowadzki nie będzie jednak zależny od nas. Cztery rodziny, które obecnie zamieszkują w przy pl. Pokoju 1, same zadecydują, gdzie chcą się przeprowadzić.

W budynku przy pl. Pokoju powstanie Centrum Informacji o Zabytkach UNESCO. To przedsięwzięcie jest elementem dużego projektu odnowienia placu Pokoju i Kościoła Pokoju dofinansowanego z funduszy unijnych. Całkowita wartość projektu pod nazwą „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku, stojącego na placu Pokoju 1 przy Kościele Pokoju w Świdnicy, na Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO” to 1 941 042,71 zł, w tym wkład Unii Europejskiej – 1 358 729,90 zł. W jego ramach przewiduje się wykonanie następujących prac budowlanych: zmianę sposobu użytkowania i układu funkcjonalnego budynku, wymianę pokrycia dachowego i części więźby, wykonanie nowej żelbetowej klatki schodowej oraz platformy dla osób niepełnosprawnych, wykonanie hydroizolacji budynku oraz nowej instalacji elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjno klimatyzacyjnej, a także montaż instalacji powiadamiania o pożarze i włamaniu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group