Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 636
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lokatorka z pl. Pokoju 1, gdzie powstanie centrum informacyjne UNESCO: Nie wytrzymamy już tu zimy

Wiadomości: Świdnica
Środa, 17 listopada 2010, 16:59
Aktualizacja: Czwartek, 18 listopada 2010, 7:51
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Parafia Ewangelicko–Augsburska w Świdnicy zabiera się za przebudowę i adaptację zabytkowego budynku stojącego na Placu Pokoju 1 przy Kościele Pokoju w Świdnicy na Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO. W budynku mieszkają ludzie… Część z nich najchętniej nie wyprowadzałaby się nigdzie, ale pani Lidia mówi: – Mogę się przeprowadzić choćby jutro, nie wytrzymamy już tu zimy!

Pruski mur jest cienki i nie trzyma ciepła. W mieszkaniu Lidii Malinowskiej, wdowy, która mieszka tu z czwórką dzieci, panuje wilgoć. Meble niszczą się, a domownicy chorują na reumatyzm. Szansa na lepsze lokum pojawiła się, gdy parafia zaczęła się przygotowywać do inwestycji. Miasto obiecało pomoc w przekwaterowaniu lokatorów.

- Po wojnie państwo ulokowało mieszkańców w budynkach na terenie parafii, mamy wobec niej więc jakiś dług – tłumaczy wiceprezydent Waldemar Skórski. – Pomagamy parafii znaleźć nowe mieszkania dla lokatorów z budynku.

Gdy pierwszy raz rozmawialiśmy z zastępcą prezydenta na ten temat, mówił, że miasto nie będzie mieszkańców przeprowadzało w tym roku, bo takich rzeczy się nie robi zimą.

- Ja mogę się przeprowadzać, nawet jak będzie śnieg – zapewnia pani Lidia i pokazuje nieszczelne okna, grzyb na ścianach i piec, w którym pali, żeby ogrzać mieszkanie. – Ale przez te mury pruskie całe ciepło ucieka – mówi smutno.

Tymczasem lokatorzy z innej części budynku nie są skorzy do przeprowadzek. – Ja tu sześćdziesiąt lat mieszkam, ciężko się będzie stąd wynieść - mówi kobieta, a jej mąż przytakuje. – My mieszkamy w lesie – pokazuje na wielkie drzewa rosnące między ich domem a samym Kościołem Pokoju. – Nie wyprowadzę się do żadnego bloku.

- Sąsiedzi porobili remonty, im się tu dobrze mieszka - mówi pani Lidia. – Ja nie miałam pieniędzy, żeby remontować, mam tylko skromną emeryturę, miałam ciągle dzieci na utrzymaniu. U mnie, tu na górze, nie da się żyć.

Zapytaliśmy wiceprezydenta Skórskiego, czy nie można rodzin przeprowadzać stopniowo – rozpoczynając od tych, którzy mają najgorsze warunki lokalowe.

- Obecnie finalizujemy w urzędzie niezbędne procedury, a do końca roku przedstawimy pierwsze propozycje lokalowe przewidzianym do wykwaterowania rodzinom - zapewnił nas Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. - Kolejność i termin przeprowadzki nie będzie jednak zależny od nas. Cztery rodziny, które obecnie zamieszkują w przy pl. Pokoju 1, same zadecydują, gdzie chcą się przeprowadzić.

W budynku przy pl. Pokoju powstanie Centrum Informacji o Zabytkach UNESCO. To przedsięwzięcie jest elementem dużego projektu odnowienia placu Pokoju i Kościoła Pokoju dofinansowanego z funduszy unijnych. Całkowita wartość projektu pod nazwą „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku, stojącego na placu Pokoju 1 przy Kościele Pokoju w Świdnicy, na Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO” to 1 941 042,71 zł, w tym wkład Unii Europejskiej – 1 358 729,90 zł. W jego ramach przewiduje się wykonanie następujących prac budowlanych: zmianę sposobu użytkowania i układu funkcjonalnego budynku, wymianę pokrycia dachowego i części więźby, wykonanie nowej żelbetowej klatki schodowej oraz platformy dla osób niepełnosprawnych, wykonanie hydroizolacji budynku oraz nowej instalacji elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjno klimatyzacyjnej, a także montaż instalacji powiadamiania o pożarze i włamaniu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 17-11-2010 21:38
super temat ! niech pastor Pytel zaopiekuje sie tymi ludzmi, on rozplywa sie w luksusach a tu bieda i nedza 3 metry dalej od niego ! wstyd pastorze
~ 17-11-2010 21:42
pastor chce sie ich pozbyć i to jak najszybciej
~ 17-11-2010 22:38
pastro siedzi sobie w swoim palacyku i nie widzi co sie dzieje dookola, wazne ze zalatwia projekty z pewnym panem viceprezydentem i kosza z tego ladne sianko
~ 18-11-2010 12:10
najlepiej wszystko zabetonować - to sposób obecnych władz na rozwiązywanie problemów!
~ 18-11-2010 12:20
no pewnie - a ludzi z tych domów wyrzucić na bruk - bo takie były podobno plany na początku.
~ 18-11-2010 18:22
„Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku, stojącego na placu Pokoju 1 przy Kościele Pokoju w Świdnicy, na Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO” to 1 941 042,71 zł ..." 1) ludzie dostaną zapewne jakieś klity - nory od miasta. 2) jeśli pastor chce przejąć budynek, powinien osobiście zapewnić mieszkania dla tych ludzi 3) Lokatorzy mieszkają tam 60 lat! Nikt nie przejmuje się tym, że spędzili tam cale życie i przeprowadzka dla nich to prawdziwy dramat 4) w każdym normalnym państwie najważniejszy jest człowiek. W Polsce ważniejsze są mury. Nie ważne, że mamy w Świdnicy ludzi, którzy żyją w skrajnym ubóstwie. Im nie da nikt nawet na chleb. Ważne, że mamy piękne mury - zabytki za miliony zł ! To się tylko k...a liczy.
~ 19-11-2010 7:59
Najgorsze jest to, że nie ma solidarności społecznej i nikt nie ujmuje się za tymi biednymi ludźmi. W normalnym państwie ludzie wyszliby na ulicę, gdyby innych ktoś chciał na bruk wyrzucić. Bo w gruncie rzeczy każdego może spotkać taki los. I to wszystko w imię słusznych i szczytnych ideałów, bo przecież ktoś z Urzędu Miasta i pastor P. chcą ratować zabytek. Niech popatrzą jak wygląda teren wokół kościoła Pokoju i cmentarz, który przypomina dżunglę afrykańską. Jest mi wstyd, że mamy we władzach takich ludzi. Jest mi wstyd, że świdniczanie nadal ufają takim ludziom.
~ 19-11-2010 8:08
Wkład unii europejskiej to 1 358 729,90 zł, a koszt remontu to 1 941 042, 71 zł. Kto pokrywa zatem resztę, czyli 582312.81 zł. Czy pieniądze na to wydaje parafia ewangelicka, która liczy 120 osób (informacja zaczerpnięta z jednej z prasowych wypowiedzi pastora Pytla), czy też Urząd Miasta, bo w artykule nie wspomniano o tym ani słowa. A jeśli miasto Świdnica, to kto jest odpowiedzialny za wydanie takiej decyzji? Świdniczanie powinni wiedzieć dlaczego tak olbrzymie sumy wydawane są na promocję i renowacje kościoła Pokoju i kto za to osobiście odpowiada.
~ 19-11-2010 21:57
śmieszą, a zarazem smucą mnie opinie jakie tu czytam. Ludzie ogarnijcie się, jest XXI wiek, a wasze poglądy przypominają mi średniowiecze. To, że co roku kilkadziesiąt tysięcy ludzi przyjezdża do Świdnicy i odwiedza UNIKATOWY zabytek, muszą przechodzić obok takich slamsów, w których ludzie mają grzyba! Wstyd. Może warto wybrać się na sobotni spacer i samemu ocenić w jakim stanie są te budynki. Gołym okiem widać, że do tragedii nie jest tak daleko. Ciekaw jestem jak wtedy będziecie reagować? Że miasto i parafia Ewangelicka ma w d.... ludzi? Ogarnijcie swoje zaściankowe móżdżki i nie poniżajcie się więcej takimi wypowiedziami. Jestem za tym żeby doszło na Placu Pokoju do wielkich zmian, ponieważ ten obiekt na to zasługuje! trzymam kciuki!
~czytelnik 21-11-2010 23:30
poprostu tragedia , zero poszanowania swoich własnych parafian przez Pytla
~ 23-11-2010 14:36
Czytam wpisy j.w. i jestem wstrząsnieta tonem wypowiedzi, nienawiscia i chamstwem, jakie skierowane jest w strone pastora, czlowieka wielkiej klasy. Jestem katoliczka, od dziecinstwa mieszkanka Świdnicy i jestem dumna z tego, ze w naszym miescie znajduje sie tak unikatowy zabytek. Mieszkam pewnie duzo dluzej niz kazdy z dotychczas wpisujacych sie "mowców". Jestem zdruzgotana brakiem tolerancji wobec innego wyznaniai, wobec jej wyznawcow., a przeciez nasza wiara kreuje nas na ludzi dobrych, tolerancyjnych, szanujacych ludzi. Musicie sie pogodzic z tym, ze ta perelka to tez Dom Bozy, to nic, ze ewangelicki. Mamy swoja Katedre i chwala, jest piekna, ale my, Swidniczanie, mamy tez Kosciol Pokoju i to on wpisany jest na liste swiatowego dziedzictwa kultury UNESCO, wiec wszystkim nam powinno zalezec, by te perelke wykorzystac do promocji naszego miasta. To przeciez nasze wspólne dobro!
~ 25-11-2010 22:35
Ciekawe jak tam po wyborach u Nowotnego?!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group