Czwartek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 584
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Mapy bezpieczeństwa – debata dotycząca systemowej oceny zagrożeń

Poniedziałek, 15 lutego 2016, 12:08
Aktualizacja: Sobota, 20 lutego 2016, 13:35
Autor: opr.red.
Świdnica: Mapy bezpieczeństwa – debata dotycząca systemowej oceny zagrożeń
Fot. użyczone
W Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy odbyło się spotkanie w ramach konsultacji społecznych, poświęcone sporządzeniu mapy bezpieczeństwa będącej elementem wojewódzkiego oraz krajowego systemu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce".

Stworzenie map pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie skali i rodzaju zagrożeń na terenie kraju, województwa, miasta. Będą one istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego niezwykle ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń. Zauważyć należy, że nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem obywateli, obok Policji czuwa również szereg innych służb i inspekcji.

Z tego powodu 10 lutego 2016 r. w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy odbyła się debata poświęcona tworzeniu mapy bezpieczeństwa na terenie powiatu świdnickiego.

Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli władz miasta Świdnicy oraz samorządów powiatu świdnickiego, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Lasów Państwowych oraz przedstawicieli innych instytucji, zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego. W konsultacjach uczestniczyli również komendanci wszystkich Komisariatów Policji i Posterunków Policji powiatu świdnickiego.

Spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy insp. Krzysztof Niziołek. W swoim wystąpieniu wyjaśnił, iż to nowe przedsięwzięcie stanowi priorytet, zarówno Komendanta Głównego Policji, jak i resortu spraw wewnętrznych i administracji. Warunkiem poprawy skuteczności działań w zakresie likwidacji zagrożeń jest właśnie współpraca między wszystkimi podmiotami, zaangażowanymi w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Komendant podkreślał, że bezpieczeństwo jest dobrem wspólnym, o które wszyscy musimy dbać.

Prowadzący spotkanie, Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Adam Mazur przedstawił szczegóły założeń wdrożenia krajowego systemu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce". Wyjaśnił, iż każda mapa zagrożeń musi odzwierciedlać zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane na przełomie określonego czasu przez służby i inspekcje, uczestniczące w likwidacji zagrożeń, ale również obywateli - społeczność lokalną. Mapa ta powinna również zawierać prognozy zagrożeń, które mogą wystąpić również w związku z organizacją różnorodnych wydarzeń. Wyjaśnił również, iż na stronach internetowych świdnickiej komendy będą publikowane takie mapy bezpieczeństwa. Podczas spotkania podinsp. Adam Mazur przedstawił także wyniki najnowszej ankiety dotyczącej bezpieczeństwa w powiecie, w której wzięło udział prawie 500 mieszkańców. W trakcie debaty podkreślano m.in. współpracę wszystkich podmiotów zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa obywateli, ważną rolę konsultacji społecznych w zakresie opracowania oraz wykorzystania mapy zagrożeń na danym terenie. Nie bez znaczenia jest również istotna rola mediów w kreowaniu poczucia bezpieczeństwa.

Jeszcze w tym miesiącu na terenie powiatu odbędą się trzy kolejne debaty, na które zaproszeni zostaną mieszkańcy Strzegomia, Świebodzic i Żarowa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group