Niedziela, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 791
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Marek Michalak odwiedził Żarów

Środa, 8 czerwca 2022, 15:48
Autor: red
Żarów: Marek Michalak odwiedził Żarów
Fot. UM Żarów
Na zaproszenie Burmistrza Miasta Żarów oraz Biblioteki Publicznej im. Ks. Jana Twardowskiego do Żarowa w piątek, 3 czerwca przyjechał były Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Spotkanie w Żarowie zostało połączone z promocją książki „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Jest to wyjątkowa książka stworzona z myślą nie tylko o małych czytelnikach, ale i ich rodzicach, nauczycielach i wychowawcach. Marek Michalak przedstawia w niej wartości ponadczasowe i tematy niekiedy skomplikowane. Do tej dyskusji o wartościach i ważnych pojęciach autor zaprasza czytelników z dwójką bohaterów jego książki - Julką i Miłoszem. Dzięki temu tłumaczy dzieciom trudne pojęcia w sposób mądry i zrozumiały. W książce czytelnicy odnaleźć mogą wyjaśnienie takich pojęć jak: miłość, tolerancja, odwaga, szacunek.

- Jakby to było, gdyby opowieści o tym co, w życiu ważne odbywały się w naszych domach każdego dnia? Zastanawialiśmy się nad tym podczas spotkania z dziećmi i młodzieżą w bliskim mojemu sercu Żarowie. Opowieści zawarte w książce są częściowo z życia wzięte, a częściowo zabarwione fikcją literacką. Są to przygody dzieci, które mogą przydarzyć się każdemu młodemu człowiekowi. I tutaj pojawiają się rozważania o tym, co w życiu ważne: miłości tolerancji, przyjaźni, życzliwości i wielu innych ważnych wartościach uniwersalnych dla każdego z nas – mówił po spotkaniu w Żarowie Marek Michalak.

Nie zabrakło również pytań zgromadzonej publiczności. Uczniowie mieli możliwość poznania zawodu pisarza, etapów powstawania książki, a także zapytać autora, co skłoniło go do napisania takiej publikacji. Pan Marek opowiadał również dzieciom o nadzwyczajnym odznaczeniu, jakim jest Order Uśmiechu. Jest to jedyne odznaczenie, które dzieci przyznają dorosłym. Po spotkaniu każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z Markiem Michalakiem i otrzymać jego autograf na książce. Podziękowania na tak wspaniałe spotkanie w Żarowie na ręce pana Marka złożyli burmistrz Leszek Michalak i dyrektor żarowskiej biblioteki Wioletta Kwiatkowska.

Marek Michalak pracuje z dziećmi i dla dzieci już od 1987r. Zaczynał jako prezes Fundacji Pomocy Dzieciom "Serce”. Cała jego droga zawodowa związana jest ze sprawami dzieci i dzieciństwa, a każda z jego publikacji czy publicznych wypowiedzi dotyczy spraw i praw dziecka. Dziś jest także przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Często podkreśla, że szczególnie bliskie są mu korczakowskie idee: „Nie tylko dorosły uczy dziecko, ale dorosły uczy się od dziecka.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group