Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 910
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Marta Staworowska odznaczona medalem "Gwiazda Afganistanu"

Niedziela, 29 września 2013, 8:11
Autor: red.
Strzegom: Marta Staworowska odznaczona medalem "Gwiazda Afganistanu"
Fot. UM Strzegom
Marta Staworowska, strzegomianka, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz architektury krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym, członek Zespołu Odbudowy Prowincji podczas X i XI zmiany polskiej misji stabilizacyjnej w Afganistanie została odznaczona „Gwiazdą Afganistanu”. Uroczystego odznaczenia, nadanego postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za nienaganną służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym poza granicami kraju, dokonano 25 września podczas sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu.

Odznaczenie wręczył ppułkownik Krzysztof Kowalski, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku, w asyście Zbigniewa Suchyty, burmistrza Strzegomia oraz Marii Michalec, wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Strzegomiu. Gratulacjom za odwagę, wielką charyzmę i otrzymane odznaczenie towarzyszyły życzenia od władz gminy. - Z dumą gratulujemy uhonorowania Pani zasług przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeniem „Gwiazda Afganistanu”. Pani nienaganna służba w Polskim Kontyngencie Wojskowym zmierzająca do przywrócenia bezpieczeństwa i odbudowy Afganistanu zapisała się na zawsze w historii misji pokojowych i stabilizacyjnych Wojska Polskiego -mówił Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Wyrazem sympatii i uznania było wręczenie pani Marcie Granitowego Serca Polski, symbolu Strzegomia, bo przecież - jak stwierdził burmistrz - piękna kobieta, a do tego bardzo odważna musiała mieć tam twarde serce, takie jak to serduszko z granitu.

Z dumą należy stwierdzić, że to nie jedyne odznaczenie Marty Staworowskiej, ponieważ także w tym roku podczas sesji Rady Miejskiej 14 marca 2013 r. została odznaczona medalem Non-Artikle 5 ISAF, przyznanym przez NATO również za niegnaną służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym poza granicami kraju.
- To odznaczenie, podobnie jak poprzedni medal Non-Artikle 5 ISAF, znaczy dla mnie dokładnie to samo, czyli jest to dla mnie pamiątka z tego okresu w moim życiu, z mojej pracy na misji. Nie traktuję tego zbyt górnolotnie, ani też nie odejmuję znaczenia - komentuje Marta Staworowska.

O pobycie na misjach mówi jako o ważnym czasie poznawania siebie. - Już minął rok od mojego pobytu w Afganistanie. Tam można się łatwo dowiedzieć, kim się jest samym dla siebie i co to znaczy być człowiekiem. Ludzie tam są tacy, jacy są naprawdę. Nie da się nosić przez pół roku maski. Na misjach naprawdę poznaje się ludzi. Ja nie pojechałam tam jako żołnierz, ale jako inżynier. Uważam, że czas spędzony na misji był dobrze wykorzystany, a przyjaźnie tam zawarte są naprawdę bardzo mocne i trwają do dziś - zaznaczyła.

Po uroczystości odznaczenia radni przystąpili do obrad. Podczas sesji podjęto uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej przez gminę Strzegom Powiatowi Świdnickiemu w wysokości 66 000 zł na realizację zadania pn. Przebudowa drogi powiatowej nr 2919D w Modlęcinie, która została wprowadzona do porządku obrad na prośbę burmistrza.

Zaś uchwała w sprawie zmian wieloletniej prognozy finansowej Gminy Strzegom na lata 2013-2022, została podjęta w związku z realizacją zadania pn. „ Uzbrojenie terenu pod budownictwo mieszkaniowe przy ul. Krótkiej w Strzegomiu”. Zmiana budżetu polegała więc na zmianie dochodów jak i wydatków budżetowych.

Podczas sesji radni złożyli 9 wniosków, które dotyczyły: zamontowania koszy na śmieci wzdłuż ulicy Legnickiej w Strzegomiu (radna Bogumiła Skóra), wyrównania kruszywem drogi wjazdowej do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzegomiu oraz dokonania na wiosnę przyszłego roku wycinki krzewów wzdłuż całej ul. Milenijnej w Strzegomiu (radny Janusz Flaman), zainstalowania barierek spowalniających przy wyjściu ze Szkoły Podstawowej nr 2 na ulicę Kochanowskiego oraz zainstalowania oświetlenia na skwerze przy zbiegu ulic Al. Wojska Polskiego i ul. Bankowej (radny Paweł Mosór), wykonania projektów remontu dróg gminnych wraz z wykonaniem powierzchni bitumicznej na terenie wsi Olszany oraz dofinansowania Zespołu Folklorystycznego „Olszaniacy” celem zakupu nowych instrumentów muzycznych (radny Jan Figurak), zwrócenia się do Starostwa Powiatowego o uwzględnienie podczas remontu drogi powiatowej nr 2919D zwiększenia nośności mostu znajdującego się w ciągu tej drogi oraz wykonania projektu remontu drogi powiatowej w miejscowości Olszany (radny Jan Figurak) i rozważenia możliwości zmiany istniejących nasadzeń zieleni na zatoczki parkingowe przy ul. Mickiewicza (radny Tomasz Marczak).

Sesja, którą dynamicznie poprowadziła Maria Michalec, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu, zakończyła się w atmosferze podziękowań dla burmistrza za zrealizowane w ostatnim czasie działania.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group