• Środa, 19 czerwca 2019
  • Godz. 4:56
  • Imieniny: Gerwazego, Protazego
  • Czytających: 857
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Matura co miesiąc

Wiadomości: Świdnica
Środa, 25 listopada 2009, 11:07
Aktualizacja: Czwartek, 26 listopada 2009, 18:59
Autor: MaS
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Kilka tygodni temu uczniowie świdnickich szkół ponadgimnazjalnych męczyli się na próbnym egzaminie z matematyki. Wczoraj niektóre szkoły przystąpiły do próbnej matury opracowanej przez wydawnictwo pedagogiczne Operon i „Gazetę Wyborczą”. Egzamin miał taką samą formę jak ten prawdziwy, w maju.

Tworząc tę oryginalną koncepcję, autorzy pytań oparli się na sprawdzonych schematach – uczniowie mieli przeanalizować zachowanie Cezarego Baryki oraz odnaleźć podobieństwo w wątkach miłosnych „Kordiana” J. Słowackiego i „Lalki” B. Prusa. Arkusz składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie wykazywali się umiejętnością rozumienia czytanego tekstu, w drugiej pisali krótkie wypracowanie na jeden z dwóch tematów.

Matura potrwa cztery dni. Dziś – matematyka na poziomie podstawowym, jutro – języki obce na poziomie podstawowym, w piątek – przedmiot do wyboru. W II LO uczniowie preferowali matematykę na poziomie rozszerzonym, na dalszych miejscach znalazły się kolejno: biologia, chemia, geografia, historia i fizyka.

- Widać tu zainteresowania naszych uczniów, którzy myślą głównie o studiach na Politechnice. – mówi dyrektor II LO, Bogusław Wojskowicz. – Dwa lata temu też pisaliśmy maturę próbną z Operonu. Od nich dostajemy materiały, których nie trzeba już drukować ani kserować. Opinie na temat jakości tej matury próbnej bywają różne, ale zobaczymy. Tutaj jest ta dobra strona, że na oficjalnej próbnej maturze dostaniemy same wyniki bez prac, a w tym przypadku mamy prace, nauczyciele i uczniowie będą widzieć, jakie błędy popełniono.

Zainteresowanie rzeczywiście było duże, na 186 uczniów klas maturalnych oprócz pięciu osób chorych zjawili się wszyscy. Również w liceum dla dorosłych frekwencja była spora. Czego się spodziewają uczniowie? – Pewnie będzie tak: jak wyniki matur próbnych wypadną dobrze, to matura będzie trudna, a jak słabo – to łatwa. – stwierdza Radek. Wraz z kolegami preferowali temat drugi, „Lelum Polelum o „Lalce” i „Kordianie”, czyli nieszczęśliwa miłość” – jak określił go Mariusz. Niektórzy improwizowali w oparciu o fragment tekstu, bo jeszcze nie zdążyli się zapoznać z lekturą. Generalnie wszyscy są jednak dobrej myśli. Delikatny pesymizm wykazuje Ala, trochę mocniejszy dziewczyny, które opuszczają salę z westchnieniem: - Brak słów!

A dokąd po maturze? – Do Macdonalda! – odpowiada kilka głosów.

Arkusze i odpowiedzi do dzisiejszej próbnej matury z języka polskiego znajdą się już w środę na stronie www.probnamatura.pl oraz w zupełnie nowym serwisie przeznaczonym specjalnie dla maturzystów www.niepolegniesz.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group