Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1010
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Mażoretki w Macedonii

Środa, 3 lipca 2019, 11:23
Autor: red
Formacja taneczna „Fart” działająca przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Lake Postcard” w Macedonii Północnej.

Mażoretki z Jaworzyny w długą podróż udały się wspólnie z zaprzyjaźnionymi zespołami: „Prima” ze Świdnicy i „Ślężanie” z Dzierżoniowa. Po trwającej blisko się dobie podróży szczęśliwie dotarły na miejsce, gdzie w dniach od 26 do 30 czerwca br. występowały w turystycznych miejscowościach leżących nad jeziorem Ochrydzkim: Strudze i Ochrydzie.

Dziewczyny z „Fartu” miały okazję zaprezentować swoje umiejętności taneczne na tle zespołów z takich krajów jak: Macedonia Północna, Bułgaria, Serbia i Czarnogóra, Ukraina, Chorwacja oraz Polska. Młode jaworzynianki zachwyciły widzów nie tylko pięknymi strojami ale także świetnym wykonaniem układów tanecznych. Widowiskowe parady przyciągały liczne grupy widzów: były wspólne zdjęcia, filmy, a nawet łzy wzruszenia Polaków, którzy przebywając na wakacjach spotkali swoich rodaków.

Pobyt w Macedonii to jednak nie tylko występy estradowe i udział w paradach. Mażoretki miały okazję poznać niesamowitą historię rejonu Ochrydy, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytkowe cerkwie, klasztor św. Nauma, starożytny teatr, średniowieczna forteca cara Samuela to tylko niektóre z zabytków, z którymi mogli obcować uczestnicy wyjazdu. Po wyczerpujących występach nie zabrakło też czasu na odpoczynek i relaks na plaży oraz kąpiel w jeziorze Ochrydzkim. Wyjazd był doskonałą promocją zespołu oraz Gminy Jaworzyna Śląska. Po Występy dziewcząt obejrzały setki osób, a o udziale zespołów z Polski w festiwalu będzie można usłyszeć za kilka dni nawet po drugiej stronie kuli ziemskiej – w lokalnym radiu w Chicago (USA).

Dyrekcja SOKiBP chciałaby złożyć ogromne podziękowania Panu Zdravko Banar’owi – macedońskiemu organizatorowi festiwalu, rodzicom i członkom rodzin dzieci za pomoc w opiece nad młodymi artystkami, instruktorom zespołu – Pani Annie Trzeciak i Panu Lubomirowi Szmidowi za pracę z dziećmi na próbach, Burmistrzowi Jaworzyny Śląskiej Panu Grzegorzowi Grzegorzewiczowi oraz Zarządowi ZPS „Karolina” Sp. z o. o. za przekazane upominki dla organizatorów festiwalu. Największe podziękowania wędrują jednak w stronę dziewcząt z zespołu. Dla wielu z nich był to nie tylko pierwszy występ na imprezie tej kategorii, ale także pierwsza zagraniczna podróż. Mażoretki z Jaworzyny Śląskiej spisały się na przysłowiowy medal świetnie występując i promując naszą gminę w najlepszy możliwy sposób. Życzymy teraz mażoretkom udanych i bezpiecznych wakacji. Jednocześnie zapraszamy chętne dzieci i młodzież do zespołu, który próby rozpocznie od września.

Więcej szczegółów na stronie internetowej Ośrodka Kultury w Jaworzynie Śląskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group