Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 611
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Miasto się zmienia

Czwartek, 19 sierpnia 2010, 7:11
Aktualizacja: 8:25
Autor: Karolina Osińska
Świdnica: Miasto się zmienia
W Rynku trwa budowa wieży ratuszowej. Wznosi ją ogromny żuraw.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Łukowa już gotowa, Franciszkańską możemy zobaczyć na wizualizacjach, dawny budynek urzędu miejskiego w centrum zamienił się w nowoczesną siedzibę prokuratorów. Trwają poważne inwestycje: budowa wieży ratuszowej, Galerii Świdnickiej, czterogwiazdkowego hotelu... Powstają sklepy i bloki mieszkalne. Świdnica zmienia się w błyskawicznym tempie!

Centrum miasta się przeobraża. Szybko postępuje budowa wieży ratuszowej. Plac przed katedrą czeka na pomnik Jana Pawła II, tuż obok niego remontowany jest budynek Długa 33, w którym będą swoje siedziby miały organizacje pozarządowe. Z Osiedla Młodych do centrum przeprowadziła się prokuratura okręgowa.

- Cieszę się, że wreszcie ten budynek jest wyremontowany. Ja tu wiele spraw załatwiałam i aż serce się krajało, gdy on niszczał – mówi o dawnej siedzibie urzędu miejskiego przy ul. 1 Maja mieszkanka tej ulicy – Helena.

Postawny budynek zamienił się w siedzibę prokuratorów z prawdziwego zdarzenia. Jest tu duża sala konferencyjna, nowoczesne pomieszczenie dla osób doprowadzanych i pokój okazań z lustrem weneckim. Śledczy od poniedziałku pracują w nowym miejscu. Teraz mogą przesłuchiwać przestępców jak na amerykańskich filmach.

Zmieniają się ulice. Skwer pomiędzy ul. Muzealną a Zamkową został nazwany imieniem tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Ma tu stanąć pomnik. Rzeźba obrazująca transformację gospodarczą, która stała tu przez cztery miesiące, powędrowała na swoje miejsce docelowe, czyli na odremontowaną ul. Łukową. Otwarcie deptaka odbyło się z pompą, miasto wspólnie z przedsiębiorcami z ul. Łukowej zorganizowało dla świdniczan festyn.

W tym roku ma ruszyć przebudowa ul. Franciszkańskiej. Skwer przy tej ulicy, teraz obrośnięty trawą, zyska nową nawierzchnię kamienną i zorganizowaną zieleń. Wizualizacja Studia A-K wzbudziła już sporo kontrowersji, a to przez pomysł umieszczenia na skwerku pomnika w kształcie torebki. Franciszkańska ma być gotowa w maju 2011 r.

Inwestuje się też w poprawę bezpieczeństwa. Przed wiaduktem na ul. Śląskiej (tym feralnym wiaduktem, w który uderzył w 2009 r. autobus wiozący dzieci do teatru) stanęły bramki bezpieczeństwa, które ostrzegać mają kierowców wysokich pojazdów. Kosztowały one 37 tys. zł. Dużo droższy - ale i tak nie tak drogi, jak wstępnie zakładano – ma być kolektor Wapienniczki. Jesienią 2011 r. ma być gotowy 1,5-kilometrowy odcinek nowego kolektora deszczowego, który będzie przebiegał od skrzyżowania ul. Zamenhofa z ul. Riedla do skrzyżowania ul. Esperantystów z ul. Sikorskiego. Kolektor przekroczy drogę krajową nr 35. Woda będzie się zbierać niedaleko parkingu Tesco. Suchy zbiornik retencyjny ma sprawić, że wody deszczowe z północno-wschodniej części miasta nie będą zalewały posesji na Osiedlu Młodych i sąsiednich ulicach np. rejon ul. Słowiczej, Sikorskiego.

- Nie mogę się doczekać, kiedy ten zbiornik będzie pracował pełną parą. Mam nadzieję, że zadziała tak, jak nam obiecują. Teraz po każdym deszczu woda stoi na podwórku, wlewa się do piwnic – mówi Jan z ul. Riedla.

Świdnica na kolektorze zaoszczędziła blisko 11 mln zł . Eksperci początkowo wycenili prace na 20 mln zł, ale koszty te zmniejszono przez wykorzystanie naturalnego zagłębienia terenu w rejonie ul. Sikorskiego, co dało 8 mln zł oszczędności. Dodatkowo w przetargu wybrano ofertę tańszą o 3 mln zł od konkurencyjnej. Kolektor będzie kosztował 9 mln zł. Buduje go świdnicka firma Eko Wod.

Budynki Gimnazjów nr 1, 2, 3 i 4, Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Miejskiego Przedszkola Integracyjnego zostaną ocieplone. Termomodernizacja zostanie przeprowadzona przy sporym udziale środków unijnych. Świdnica jest liderem projektu pn. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje edukacyjne i kulturalne na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej”, który realizowany będzie do 2013 r. Miejska część projektu opiewa na nieco ponad 19 mln zł, z czego ponad 7,2 mln zł to unijne wsparcie. Oświatową inwestycję realizuje też powiat - u zbiegu ulic Parkowej, Esperantystów, Łącznej i Hetmańskiej powstaje szkoła specjalna, która ma być gotowa w przyszłym roku.

Do 2012 r. w samym centrum ma zostać wybudowane nowoczesne centrum przesiadkowe, które połączy dworzec kolejowy z autobusowym. Na terenach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ma powstać aquapark z prawdziwego zdarzenia: ze zjeżdżalnią, saunami i innymi atrakcjami. Śląska będzie przebudowana, teraz trwają tam prace zakładu gazowniczego, który przyłącza nowe posesje, niebawem ruszy modernizacja ronda. Prace drogowe postępują też w centrum – na pl. św. Małgorzaty. Tu ronda nie będzie.

Na Zarzeczu trwają inwestycje mieszkaniowe Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Kolejny blok komunalny przy ul. Kopernika ma być gotowy do października tego roku, a blok, w którym zamieszkać będzie można w systemie TBS przy ul. Kilińskiego – do czerwca 2011 r.

Trwają też inwestycje prywatne. Przy ul. Westerplatte powstaje Galeria Świdnicka z multikinem na prawie tysiąc widzów. Obiekt ma powstać do początku 2012 r., choć pracownik inwestora, legnickiej spółki Rank Progress, zdradził nam, że planuje się wielkie otwarcie jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2011. Na ul. Ofiar Oświęcimskich z kolei buduje się market sieci Aldi. Tu świdniczan czekają roboty drogowe związane z budową sklepu. Przebudowany będzie istniejący zjazd na posesję oraz odcinek drogi w ciągu ul. Ofiar Oświęcimskich, zaprojektowano też dwie zatoki autobusowe dla komunikacji miejskiej oraz dwa lewoskręty. Mieszkańcy tego rejonu Świdnicy będą też mieć do dyspozycji inny nowy sklep – Tesco Mini, które powstaje przy ul. Marcinkowskiego.

Powstają nie tylko obiekty handlowe. Nieopodal domu, w którym mieszkała niemiecka rodzina Richthofenów przy ul. Sikorskiego, powstaje Hotel Czerwony Baron. Być może będzie on gotowy już jesienią 2011 r. Właściciele chcą, żeby obiekt miał cztery gwiazdki. Będzie to hotel biznesowy, z restauracją i salą z pamiątkami po Manfredzie von Richthofenie, czyli właśnie Czerwonym Baronie (lotniku z okresu I wojny światowej). Inwestycja także powstaje przy udziale funduszy unijnych: z dotacji pochodzić będzie 3,9 mln zł.

Powiat przy wsparciu gmin buduje łącznik do autostrady A4, a województwo szykuje się do małej obwodnicy Świdnicy.

- Świdnica nowocześnieje. Nie do końca podobają mi się pomysły architektów, ale przynajmniej miasto wygląda tak, jak inne miasta w XXI wieku, do szczęścia jeszcze nam tylko tych obwodnic i dróg wylotowych brakuje - mówi Franciszek Skałka, mieszkaniec.

Więcej na temat świdnickich inwestycji:
* Kolektor powstaje, zamknięty odcinek drogi,
* Nowa zatoka i portiernia dla MPK,
* Prokuratura na miarę XXI wieku,
* Podpisana umowa na 30,5 mln zł na ciepło,
* Łukowa za 2,88 mln zł gotowa – z podświetleniami,
* Skwer na Franciszkańskiej z gigantyczną torebką,
* Bramki bezpieczeństwa na Śląskiej,
* Niemiecki market buduje się w Świdnicy,
* Gruzy po Elmocie,
* Wojciech Murdzek sprawdza małą obwodnicę: zakończenie nie wcześniej niż w 2013 r.,
* Mała obwodnica Świdnicy może wystartować w tym roku!,
* Żuraw–gigant rusza do roboty.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group