Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1122
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Międzynarodowy rajd

Czwartek, 26 sierpnia 2021, 11:22
Autor: red
Krzyżowa: Międzynarodowy rajd
Fot. użyczone
W sobotę, 21 sierpnia 2021 r., z Oświęcimia w Polsce do Westerbork w Holandii, na trasę liczącą 1320 km wyruszyła niderlandzko–niemiecko–polska wyprawa rowerowa.

60 młodych ludzi z Polski, Niemiec i Holandii - w większości studentów – bierze właśnie udział w niezwykłej podróży, aby uczcić 75 (+1) lat pokoju i wolności w Europie. Jednym z przystanków rajdu była Krzyżowa – miejsce pojednania.

„Terug naar Westerbork" (po polsku: „Z powrotem do Westerbork") jest niderlandzką inicjatywą, której celem jest upamiętnienie obchodzonej w 2020 r. 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Rajd pierwotnie był zaplanowany na poprzedni rok, ale ze względu na pandemię koronawirusa odbywa się teraz.

Trasa wyprawy wiedzie z Oświęcimia przez Krzyżową, Drezno, Poczdam, Berlin, Wolfsburg, Bremę i Papenburg. Punktem docelowym jest dzisiejsze miejsce pamięci Kamp Westerbork w Holandii, do którego uczestnicy rajdu dotrą 31 sierpnia 2021 roku. Na trasie młodzi ludzie odwiedzają miejsca historyczne związane z epoką nazizmu oraz miejsca pojednania, takie jak Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

Grupa odwiedziła Krzyżową 23 sierpnia w poniedziałek. Uczestnicy wzięli udział w oprowadzaniu po terenie Fundacji, podczas którego poznali historię tego wyjątkowego miejsca. W programie wizyty w Fundacji były również warsztaty na temat pojednania polsko-niemieckiego, historii Kręgu z Krzyżowej oraz historii obozu w Sobiborze.

Wydarzenia związane z rajdem można śledzić w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku: https://www.facebook.com/terugnaarwesterbork/

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group