Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 931
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Mieszkańcy wsi podzielili fundusz sołecki

Sobota, 24 września 2016, 9:34
Autor: red
Żarów: Mieszkańcy wsi podzielili fundusz sołecki
Fot. UM Żarów
Zakończyły się zebrania wiejskie we wszystkich wsiach gminy Żarów w sprawie podziału środków z funduszu sołeckiego.

Zgodnie z ustawą, fundusz sołecki w wysokości 264.493,10 złotych został podzielony przez mieszkańców wsi. Wiele z zaplanowanych na 2017 rok zadań pokrywa się lub są kontynuacją zadań realizowanych w roku bieżącym.

Wśród nich będą to remonty i wyposażenie świetlic wiejskich, budowa nowych chodników, zakup wiat przystankowych i sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych czy zagospodarowanie terenów wokół budynków świetlic wiejskich. Nie zabraknie również cyklicznych imprez, które corocznie organizują mieszkańcy wsi.
- Pomysłów na wykorzystanie środków z funduszu sołeckiego jest w naszej miejscowości wiele. Wspólnie z mieszkańcami zadecydowaliśmy, aby przeznaczyć pieniądze na zakup nowych krzeseł i stołów do naszej świetlicy, strojów i wyposażenia dla zespołu muzycznego, kostki betonowej pod wiatę i kamieni przy zielonym skwerku - mówi Andrzej Grabowski, sołtys Krukowa.

Fundusz sołecki to środki, które gmina oddaje do dyspozycji wsi. Są to środki z budżetu gminy Żarów. Ich wysokość jest ustalana corocznie i zależy od liczby mieszkańców sołectwa oraz bieżących dochodów gminy. Nie są to środki sołectwa, ale przeznaczane są dla mieszkańców wsi na poprawę warunków ich życia.
- Podzieliliśmy pieniądze na potrzeby naszej wsi. Będzie to zakup traktorka do koszenia trawy, telewizora na świetlicę wiejską, strojów dla młodzieżowego zespołu, tablicy informacyjnej przy kościele, uzupełnienie placu zabaw i przystanków autobusowych. Do podziału była kwota ponad 25 tysięcy złotych. Każdego roku sami podejmujemy decyzje, na jakie zadania przeznaczyć pieniądze. Mieszkamy tutaj i znany potrzeby naszej wsi, a środki finansowe rozdysponowujemy na najważniejsze inwestycje - przyznaje Mieczysław Faruń, prezes Stowarzyszenia Miłośników Łażan "Przyjazna Wieś".

Realizacja zadań, jakie mieszkańcy wsi wyznaczyli w ramach funduszu sołeckiego rozpocznie się w przyszłym roku. W każdej miejscowości mieszkańcy postawili na realizację zadań inwestycyjnych, co pozwoli na skorzystanie przez nich z dodatkowych środków finansowych przeznaczonych przez burmistrza.
- Kolejny już raz mieszkańcy zadecydowali, że większość środków z funduszu sołeckiego, która przypada na ich sołectwo przeznaczą na zadania inwestycyjne. Dzięki takiej decyzji, będą mogli skorzystać z dodatkowych pieniędzy, chociażby na następne przedsięwzięcia. To dobrze, bo znaczy to tylko, że chcą decydować o swojej wsi, chcą mieć wpływ na to, jak wygląda ich sołectwo i jak się rozwija - zaznacza burmistrz Leszek Michalak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group