Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 1007
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Militarny Piknik Lotniczy w Świebodzicach

Wtorek, 27 sierpnia 2013, 7:49
Autor: red.
Świebodzice: Militarny Piknik Lotniczy w Świebodzicach
Fot. UM Świebodzice
Mnóstwo odwiedzających, świetna zabawa, moc atrakcji i wspaniałe maszyny – tak można podsumować tegoroczny Militarny Piknik Lotniczy w Świebodzicach.

Dwudniowa impreza (24 i 25 sierpnia) przyciągnęła na lądowisko gminne do Świebodzic gości z całego regionu. Samoloty podziwiali mieszkańcy Świebodzic, ale także Świdnicy, Wałbrzycha, a nawet Wrocławia. Pogoda wyjątkowo dopisała, zatem można było spędzić miniony weekend naprawdę wyjątkowo.

W ramach pikniku odbywały się bardzo widowiskowe skoki spadochronowe (niedzielny konkurs został skrócony ze względu na silny wiatr), konkurs latawców, loty szybowców i loty widokowe nad miastem, pokazy sprzętu militarnego; dzieci mogły pograć w piłkarzyki, piłkę koszykową, było obowiązkowe puszczanie modeli samolotów, latawców i malowanie buziek, za które odpowiedzialna była Młodzieżowa Rada Miejska w Świebodzicach. Swoje stanowisko miał również Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM, który przygotował dla odwiedzających materiały promocyjne na temat Świebodzic i Dolnego Śląska.

Na stoisku gastronomicznym czekały kiełbaski z grilla, grochówka i chłodne napoje. W sobotnie popołudnie na scenie plenerowej zagrał świebodzicki No Business. W niedzielę odbywały się liczne konkursy dla dzieci - m. in. na temat wiedzy o Straży Pożarnej. Wozy bojowe świebodzickiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP zagościły na lądowisku i wzbudziły duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród najmłodszych.

W sobotę przed południem burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz oraz prezes Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach Grzegorz Glegoła uroczyście wręczyli certyfikaty ukończenie kursów szybowcowych dla pierwszej grupy, która odbyła pełny kurs szkoleniowy (teoria i praktyka) na naszym lądowisku. Młodzi świebodziczanie, którzy wzięli w nim udział, skorzystali z dofinansowanie gminnego na to przedsięwzięcie.

- To jeden z dowodów na to, że nasze lądowisko jest potrzebne. Już jest wykorzystywane na wiele sposobów, a wkrótce będzie tu prawdziwe lotnisko dla małych statków powietrznych, bo jesteśmy ujęci w strategii rozwoju województwa do 2020 roku - mówił burmistrz podczas uroczystości.

Potwierdzeniem tego była z pewnością obecność na pikniku Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzego Tutaja, wielkiego entuzjasty rozwoju świebodzickiego lotniska. - To ważne miejsce na mapie lotniczej Dolnego Śląska - podkreślał wicemarszałek Tutaj. Piknik odwiedziła także posłanka Anna Zalewska.

Z udanego pikniku cieszy się szef TLŚ Grzegorz Glegoła. - Dla nas najważniejsze w lotnictwie jest to, że wszystko odbyło się bezpiecznie, ale oczywiście cieszy także bardzo liczna obecność mieszkańców i gości, a że nasza impreza się rozwija i nabiera rangi świadczy wizyta wicemarszałka Tutaja i wielu mediów - m. in. tvn24 oraz lotniczych pojazdów - często niezapowiedzianych - komentuje szef TLŚ. Jedną z największych atrakcji były bez wątpienia loty widokowe nad miastem i okolicą.

- Możliwość zobaczenia miejsc, które się zna na co dzień, tym razem z wysokości 200-300 metrów, to coś niesamowitego - mówił Łukasz Kwadrans, Przewodniczący Rady Miejskiej Świebodzic. Przewodniczący miał okazję polecieć samolotem o wdzięcznej nazwie Spirit of Świebodzice, pierwszym samolotem zakupionym na nasze lądowisko przez TLŚ.

Organizatorem czwartej edycji pikniku lotniczego był Urząd Miejski w Świebodzicach i Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach.

Podczas dwudniowej zabawy można było także pomóc chorym dzieciom - zbiórkę publiczną prowadziło Stowarzyszenie SMYKI, które zebrało od odwiedzających prawie 2200 zł.

(UM Świebodzice)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group