Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 965
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Olsztyn: Mistrzostwa Europy w ratowaniu życia – załoga świdnickiego pogotowia dziś zaczyna zmagania

Poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 8:04
Aktualizacja: 8:06
Autor: KO
Olsztyn: Mistrzostwa Europy w ratowaniu życia – załoga świdnickiego pogotowia dziś zaczyna zmagania
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Aż do soboty będą brać udział w konkurencjach przypominających codzienną pracę załogi pogotowia ratunkowego. Kierownik zespołu Jowita Niemiec (ratownik medyczny), Anastazja Chruścicka–Cyran (specjalistyczna pielęgniarka ratunkowa) oraz Zenon Szyszka (kierowca ratownik medyczny) uczestniczą w Mistrzostwach Europy w Ratownictwie Medycznym w Olsztynie. Będzie ciekawie – ratownicy będą mówić po angielsku i nie będzie im wolno korzystać z telefonów...

Ekipa Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy zmierzy się z załogami z całej Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Sporo emocji przyniesie konkurencja nocna...

Organizatorami tegorocznych mistrzostw są: Ministerstwo Zdrowia, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. 

Językiem oficjalnym mistrzostw jest język angielski. Zawody składają się z konkurencji medycznych i techniczno-sprawnościowych. Konkurencje medyczne będą oceniane na podstawie aktualnej wiedzy medycznej w zakresie ratownictwa medycznego (np. wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji). Sędziowie będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia, współpracę członków zespołu, postępowanie ratownicze, umiejętność współpracy z innymi służbami oraz przekazywanie poszkodowanego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Żeby emocji było więcej, zespoły nie będą informowane na miejscu zadania o uzyskanej ilości punktów. Ratownicy wszystkie procedury muszą mieć w głowie – jeden z punktów regulaminu mówi, że zabrania się korzystania z telefonów komórkowych, radiostacji, palmtopów, tabel itp. podczas wykonywania zadania.

Ciekawe jest, że w czasie trwania mistrzostw obowiązują przepisy ruchu drogowego – więc na drogach publicznych stanowiących dojazd do konkurencji mogą znajdować się patrole policji mierzące prędkość lub sprawdzające przestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego. Konsekwencje wynikające z naruszenia przepisów ponosi uczestnik. W czasie dojazdu, podczas konkurencji oraz powrotu z niej karetki nie mogą używać sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, wyjątkiem są sytuacje gdy zespół uzna ją za niezbędną do zabezpieczenia miejsca zdarzenia podczas konkurencji, gdy użycie sygnalizacji jest określone w opisie konkurencji oraz gdy... zespół napotka prawdziwe zdarzenie. W takim przypadku mistrzostwa nie są najważniejsze – najważniejsze bowiem zawsze jest życie ludzkie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group