Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 684
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wierzbna: Mistrzostwa w ujeżdżeniu

Wtorek, 31 sierpnia 2021, 9:17
Aktualizacja: 9:17
Autor: red
Wierzbna: Mistrzostwa w ujeżdżeniu
Fot. UM Żarów
Zmagania najlepszych zawodników i koni mogliśmy podziwiać w Białym Lesie w Wierzbnej, podczas Mistrzostw Polski w ujeżdżeniu w kategoriach seniorów, U25, młodych jeźdźców, juniorów i dzieci.

Zawody zakończyły się w niedzielę, a trwały aż cztery dni. W wydarzeniu udział wziął również burmistrz Leszek Michalak, który wręczył zwycięskim Juniorom puchary.

Ujeżdżenie to najelegantsza i zarazem najtrudniejsza z dyscyplin jeździeckich, uważana za najwyższy stopień wtajemniczenia. Polega na wykonaniu ustalonych figur na placu zwanym czworobokiem. Pod okiem sędziów, którzy oceniają elegancje, płynność ruchów, zgranie jeźdźca i konia i ich wzajemne porozumienie zawodnicy niemal tańczą, z niezwykłą gracją wykonując pasaże, piaffy i piruety.

Szyk i elegancję tego sportu dodatkowo podkreśla strój jeźdźca, który jest szczegółowo opisany w regulaminie. Nie ma tu mowy o dowolności, strój zawodnika składa się obowiązkowo z czarnego lub granatowego fraka, cylindra, białych lub kremowych bryczesów, plastronu lub krawata, rękawiczek, długich czarnych butów i ostróg. Ze względów bezpieczeństwa młodzi zawodnicy muszą, a starsi mogą nosić - zamiast cylindra - kask. Z kolei jeźdźcy uprawnieni do noszenia munduru mogą w nim występować na zawodach. Wówczas zamiast ukłonu obowiązuje salutowanie. Natomiast u konia obowiązuje specjalne siodło ujeżdżeniowe, zaś sam koń musi być zadbany i czysty, a jego grzywa zapleciona.

Ośrodek Jeździecki Biały Las okazał się świetnym miejscem do rozegrania Mistrzostw Polski. Już kilkakrotnie gościł znaczące zawody międzynarodowe. To duży obiekt z profesjonalnym placem konkursowymi i rozprężalnią (miejsce, w którym koń i jeździec mogą wspólnie przed zawodami rozgrzać się), stwarzający dobre warunki zawodnikom i koniom.

W zawodach udział wzięli zawodnicy z całej Polski. Uhonorowano zwycięzców w kategoriach Dzieci, Junior, Młodzi Jeźdźcy, U25 oraz Seniorzy, którzy nie kryli wzruszenia i radości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group