Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 942
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Młodzi muzycy, którzy stracili swoje rzeczy w pożarze w katedrze, proszą o pomoc

Wtorek, 27 lipca 2010, 14:34
Aktualizacja: 20:54
Autor: KO
Świdnica: Młodzi muzycy, którzy stracili swoje rzeczy w pożarze w katedrze, proszą o pomoc
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Muzycy Polsko–Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk potrzebują wsparcia po niedzielnym pożarze. – Spora część osób pochodzi z niezamożnych rodzin, a więc utracili sprzęt, na który oszczędzali przez lata – mówi Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny i dyrygent zespołu. – A straty są naprawdę duże.

Pożar wybuchł w garderobie muzyków, którą urządzono im w salce w nawie bocznej katedry. Straż pożarna na szczęście szybko ugasiła ogień, więc pożar nie naruszył zabytku (jedyną stratą jest nadpalona drewniana podłoga,którą wystarczy wycyklinować). Ale część rzeczy artystów została zniszczona.

- Młodzi ludzie stracili futerały, akcesoria muzyczne jak na przykład ustniki, struny. Spalone zostały ubrania, ale też dokumenty i pieniądze. Sam zakup futerału do wydatek od ok. 2 do 5 tys. zł – mówi szef Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk.

Straty nie zostały jeszcze ostatecznie policzone, ponieważ muzycy do końca tygodnia koncertują. Ale straż pożarna podaje szacunkowe koszty zniszczonych rzeczy – 10 tys. zł.

– Liczymy na wsparcie ludzi dobrej woli i wierzę, że się nie zawiedziemy. Doskonale spisała się świdnicka publiczność, która w niedzielę, podczas spontanicznej zbiórki, wsparła muzyków kwotą blisko dwóch tysięcy złotych. Miły gest spotkał nas również ze strony muzyków Filharmonii Wrocławskiej, którzy pożyczyli nam futerały i inne sprzęty, które strawił pożar. Dzięki temu możemy koncertować dalej, a przy okazji przeprowadzać kwesty – dodaje Stanisław Rybarczyk.

- Młodych muzyków można wesprzeć finansowo. Wpłaty można kierować na konto fundacji Pro Arte: nr 42 1240 6670 1111 0000 5650 9559, Bank Pekao SA, 50-950 Wrocław, plac Powstańców Śląskich 9 z dopiskiem „Pożar w orkiestrze” - mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Relacja z miejsca zdarzenia: tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group