Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1000
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Modernizacja wałbrzyskiej Palmiarni

Czwartek, 24 kwietnia 2014, 13:27
Aktualizacja: 13:28
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Modernizacja wałbrzyskiej Palmiarni
Fot. Robert Bajek
Trwają prace modernizacyjne w zbudowanej na początku XX wieku przez Jana Henryka XV Hochberga wałbrzyskiej Palmiarni. Jest to najstarszy i jedyny tego typu obiekt w Polsce, który pozostał w nienaruszonej formie. Trwający pierwszy etap prac obejmuje stworzenie całkowicie nowej kotłowni.

Palmiarnia przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego otrzyma całkowicie nową kotłownię, w której wykorzystane zostaną najnowsze technologie. Dzięki temu zużycie gazu podczas sezonu grzewczego wyniesie jedynie 40 procent obecnego zużycia. Stara kotłownia definitywnie zakończyła swoją pracę 15 kwietnia a część instalacji została już zdemontowana.

- W chwili obecnej kończy się projektowanie drugiego etapu prac. W przeciągu tygodnia dokumentacja zostanie oddana i zostanie złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, na etap drugi. Na pierwszy etap prac – na kotłownię pozwolenie zostało osobno wydane. Mamy nadzieję, że do końca maja otrzymamy pozwolenie na budowę. Wiąże się to oczywiście z procedurą przetargową na drugi etap prac. Mam nadzieję, że w okresie lata zostanie rozstrzygnięty przetarg i jesienią rozpoczną się prace – powiedział Zbigniew Mudy - Kierownik Palmiarni

Kolejnym etapem prac będzie całkowita modernizacja obiektu, w tym wymiana poszycia dachowego na gięte szkło hartowane na profilach aluminiowych, wymiana większości konstrukcji dachowych, modernizacja wewnętrznych i zewnętrznych ciągów turystycznych, a także remont alejek zewnętrznych, czy zmiana wyglądu i położenia kas biletowych. Co ważne na niektórych dachach Palmiarni – w tym na dachu kawiarni, dachu sal wykładowych i wystawowych zamiast szkła znajdą się panele fotowoltaiczne, wytwarzające energię elektryczną. Na trasie zwiedzania Palmiarni pojawią się nowe elementy, które uatrakcyjnią wizytę. Rozbudowie ulegnie ptaszarnia, na dziedzińcu Palmiarni pojawią się zagrody i nowe zwierzęta, będzie też nowa część akwarystyczna i nowe, głębokie oczko wodne. Palmiarnia będzie spełniała również rolę edukacyjną, dlatego planowane jest utworzenie sal wystawowych, sal wykładowych wraz z laboratorium, będą też sale konferencyjne i pracownie w formie szklarni dla szkół.

Modernizacja całego obiektu potrwa około 3 lat. Inwestorem jest Miasto Wałbrzych. Środki na modernizację Palmiarni są pozyskiwane zarówno z Funduszy Europejskich jak i różnorodnych programów krajowych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group