Poniedziałek, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 555
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Moja EKOjczyzna”

Wiadomości: Świdnica/Region
Piątek, 18 września 2015, 12:14
Autor: opr.red.
Fot. www.gmina.swidnica.pl
Od 9 września do 5 października 311 dzieci z gminnych palcówek oświatowych weźmie udział w II edycji akcji edukacyjnej „Moja EKOjczyzna”. Oprócz bezpłatnych zajęć w SSM w Lubachowie uczestnicy skorzystają z praktycznych porad i warsztatów u partnerów projektu, m.in. w Fundacji Krzyżowa, Nadleśnictwie Świdnica oraz PUO w Świdnicy.

Akcja ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej gminnej młodzieży , współdziałanie młodego pokolenia z instytucjami na co dzień stykającymi się z problemem ochrony środowiska naturalnego oraz promowanie postawy i aktywności ekologicznej - informuje Agnieszka Wójcik, kierownik działu ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Świdnica.

W ramach akcji edukacyjnej zaplanowano 3 cykle trzydniowych warsztatów dla uczniów klas VI szkół podstawowych oraz 4 cykle dwudniowych warsztatów dla uczniów klas I gimnazjalnych placówek oświatowych z terenu gminy Świdnica.
Uczniowie szkół podstawowych biorą udział w warsztatach ekologicznych, mających na celu zapoznanie ich z problemami lokalnych zbiorników wodnych. Efektem zajęć będzie stworzenie makiety wybranego zbiornika wodnego. Natomiast młodzież z gimnazjów dokona badań wody, gleby oraz powietrza, przy użyciu niezbędnych narzędzi laboratoryjnych oraz przygotuje raport z wynikami badań. Wykona zdjęcia roślinności i zwierząt znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Świdnica, a efektem ich pracy będzie opracowanie kalendarza na rok 2016. Uczestnicy akcji „ Moja ekoojczyzna” zaprezentują swoje wyniki na konferencji podsumowującej projekt, która odbędzie się w listopadzie br.

Dla uczestników zaplanowano szereg warsztatów terenowych: wizytę w Elektrowni Wodnej w Lubachowie, wycieczkę po Rezerwacie "Jeziorko Daisy", warsztaty w Fundacji „Krzyżowa”, Stacji Edukacyjno-Ekologicznej Nadleśnictwa Świdnica, szkółce leśnej w Bojanicach i Przedsiębiorstwie Utylizacji Odpadów w Świdnicy, a ponad to zwiedzanie oczyszczalni ścieków w Krzyżowej.

Podczas tych zajęć dzieci i młodzież nauczą się rozpoznawać występujące na terenie gminy Świdnica gatunki roślinności oraz przybliżona zostanie im tematyka odnawialnych źródeł energii, procesu oczyszczania i oszczędzania wody, polityki ekologicznej, ochrony środowiska, i ekologicznych metod ogrzewania i pozyskiwania energii – dodaje A. Wójcik.

Wszystkie zajęcia są prowadzone pod okiem dyplomowanych nauczycieli przedmiotów związanych z ekologią: biolog, chemik, geograf, którzy są odpowiedzialni za przebieg warsztatów oraz ich efekt ekologiczny. Dodatkowo do współpracy wdrożono nauczycieli pełniących rolę opiekunów, wychowawców klas oraz partnersko pracowników instytucji zajmujących się ekologią i ochroną środowiska.

Organizatorem Akcji Edukacyjnej „Moja EKOjczyzna” jest Urząd Gminy Świdnica a współorganizatorem SSM Lubachów. Projekt został wsparty przez następujących sponsorów, którym serdecznie dziękujemy:

Świdnickie Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.
Zakład Oczyszczania Miasta Sp. z o.o. w Świdnicy
Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich
Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Burkatowie

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group