Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 1686
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Muzeum kolejnictwa tworzy miasto dla dzieci i potrzebuje pomocy

Poniedziałek, 5 lipca 2010, 14:14
Aktualizacja: 17:27
Autor: KO
Jaworzyna Śląska: Muzeum kolejnictwa tworzy miasto dla dzieci i potrzebuje pomocy
Mikołajki ściągnęły do Jaworzyny tłumy dzieci.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dwie setki obywateli w wieku szkolnym będą rządzić dwa tygodnie w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Jaworzyna po raz trzeci stanie się Miastem Dzieci. Ale projekt jest kosztowny. Organizatorzy potrzebują wsparcia w wyposażeniu gipsowni, restauracji, kawiarni, redakcji, pracowni biżuterii i kwiaciarni oraz w przygotowaniu codziennych posiłków dla dzieci, opiekunów i wolontariuszy. Świdniczka jest patronem medialnym imprezy.

Pomagać można rzeczowo, ale też własnym doświadczeniem. Mile widziane są osoby, które przekażą dzieciom swoją znajomość zawodową, na przykład kucharze i kelnerzy, piekarze, aktorzy, tancerze czy floryści. Organizatorzy chcą stworzyć schronisko dla zwierząt, którymi będą opiekowały się dzieci, potrzebne są więc zwierzaki.

Do jaworzyńskiego muzeum już zgłosiło się trzydziestu wolontariuszy. Miasto Dzieci będzie funkcjonować od 2 do 13 sierpnia. Będą tam się uczyć reguł panujących w świecie dorosłych głównie dzieci z powiatu świdnickiego, ale też podopieczni wrocławskiego domu dziecka. Rodzice mogą przywozić swoje pociechy w wieku od 7 do 14 lat.

- Rok temu jednego dnia mieliśmy nawet dwieście dwadzieścia dzieci, zawsze mamy przygotowane więcej posiłków, zapraszamy wszystkich chętnych – mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak z muzeum.

Miasto Dzieci będzie funkcjonować wśród zabytkowych lokomotyw i wagonów. W nich i w drewnianych domkach oraz w zabudowaniach muzeum zostaną stworzone stanowiska pracy, urzędy, sklepiki, słowem wszystko to, co powinno znajdować się w mieście. Będą tam więc: biuro meldunkowe, biuro pracy, straż pożarna, szpital, piekarnia, restauracja, kawiarnia, bank, fryzjer, kino, teatr. Dzieci będą otrzymywać dowody osobiste i wybierać sobie zawody. Podczas przerw w pracy organizowane są atrakcje kulturalne, zapraszani są ciekawi ludzie, przedstawiciele różnych zawodów. Na aukcjach młodzi obywatele będą mogli kupić to, co zostało wyprodukowane w mieście przez ich kolegów, a także rzeczy podarowane przez przychylne osoby. W Mieście Dzieci wybierana jest przez młodych mieszkańców rada miasta i burmistrz. Pod koniec każdego dnia dzieci mają szanse zabierania głosu w zebraniach obywatelskich. Młodzi pracownicy dostają codziennie ciepły posiłek i mogą za zarobioną specjalną przez siebie walutę zakupić smakołyki w restauracji czy kawiarni.

Projekt Miasto Dzieci to przede wszystkim wychowanie przez pracę w formie zabawy. Dzieci w wieku szkolnym uczą się, na czym polega praca samorządu, życie w mieście, praca wielu osób, które tworzą społeczność i jakie tworzą wzajemne relacje. Dzieci podczas pracy w wybranych przez siebie zawodach nabierają szacunku do pieniędzy i pracy. Poprzez pracę ze swoimi rówieśnikami kształtują wrażliwości i rozwijają talenty. Z kolei wolontariusze podczas pracy z młodymi obywatelami nabierają umiejętności wykonywania zawodu uczą się odpowiedzialności za swoich podopiecznych i nabywają nauki o zarządzaniu.

- Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej jest organizacją pożytku publicznego i z własnych środków finansowych nie jest w stanie utrzymać przez dwa tygodnie tej charytatywnej imprezy – mówią Katarzyna Szczerbińska-Tercjak i Grażyna Krumeich. - Zwracamy się z prośbą o pomoc charytatywną i o ile jest to możliwe materialną przy organizacji tego przedsięwzięcia.

W jaworzyńskim muzeum organizowane jest wiele imprez. W grudniu zeszłego roku parowozownię odwiedził Mikołaj (zdjęcie powyżej), a w ostatni weekend można tu było bawić się podczas święta kolei (relacja: tutaj).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group