Piątek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 1535
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Muzyczny czerwiec

Piątek, 24 czerwca 2022, 7:57
Autor: red
Gmina Świdnica: Muzyczny czerwiec
Fot. Gmina Świdnica
Od 2 lat gmina Świdnica wspólnie z Fundacją Dobrej Muzyki realizuje zadanie publiczne z zakresu: Kultury, sztuki, ochrony dóbr dziedzictwa narodowego, pod nazwą „Koncerty Ziemi Świdnickiej. W tym roku we współpracy z 3 parafiami rzymskokatolickimi i Fundacją gościliśmy w kościele parafialnym św. Anny w Grodziszczu, św. Mikołaja w Pszennie i NMP Częstochowskiej w Bojanicach. To był wyjątkowy czas z udziałem muzyków ze Świdnicy, Zielonej Góry i Śląska.

Przystępując do tego projektu chcieliśmy przede wszystkim ułatwić dostęp do kultury mieszkańcom naszej gminy. W stolicy Dolnego Śląska, czy w Wałbrzychu koncerty muzyki klasycznej odbywają się dość często. Niestety dla wielu mieszkańców wyjazd do Wrocławia jest niemożliwy, czy to z braku transportu czy po prostu z racji kosztów. Stad tez pomysł, aby takie spotkania z kulturą zorganizować na terenie gminy Świdnica w obiektach sakralnych. Co ważne wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, aby każdy zainteresowany mógł wziąć w nich udział.

Dolnośląskie kościoły, były świadkami historii tworzonej przez Polaków, Czechów, Austriaków i Niemców. Świadkami tych wydarzeń było również 16 kościołów w gminie Świdnica. Odkrywając piękno muzyki organowej w naszych obiektach sakralnych, przekazujemy także historię związana z gminą Świdnica jak również historię tych właśnie kościołów - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Podczas pierwszego koncertu, który miał miejsc w XIII w. kościele św. Anny w Grodziszczu melomani muzyki klasycznej mogli nie tylko wysłuchać wspaniałego koncertu na flet i organy w wykonaniu Sylwii Waindok i Macieja Batora, ale także zobaczyć kute, gotyckie drzwi z początku XVI wieku posiadające działającą po dzień dzisiejszy zasuwę widłową, która jest prototypem późniejszych mechanizmów stosowanych w sejfach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group