Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1039
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Nagrody uczniów świebodzickiego LO w konkursie „Moja Fanaberia Teatralna” i o ostatnim takim festiwalu słów kilka…

Środa, 30 stycznia 2019, 7:55
Aktualizacja: 10:57
Autor: red
Świebodzice: Nagrody uczniów świebodzickiego LO w konkursie „Moja Fanaberia Teatralna” i o ostatnim takim festiwalu słów kilka…
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
W grudniowe wieczory młodzież LO ze Świebodzic uczestniczyła w „Fanaberiach Teatralnych” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu– przeglądzie sztuk z całej Polski – znaczących, wybitnych i nagradzanych na najważniejszych festiwalach, oraz wałbrzyskich spektakli, które „schodzą z afisza”. Od 2.12. do 7.12.obejrzeliśmy 11 sztuk utrzymanych w różnych konwencjach oraz 3 projekcje filmowe. W tym roku hasło festiwalu brzmiało „Nostalgia. Koniec”, co wiąże się z pożegnaniem jego dotychczasowej formuły.

Odnosi się ono zarówno do sytuacji teatru i festiwalu, jak i do naszych wspólnych tęsknot. Jak piszą twórcy: „XVI FANABERIE starały się uciec od anegdot na rzecz czegoś ważniejszego. Piękno NOSTALGII bowiem ma charakter demokratyczny, nostalgiczna wrażliwość jest w Teatrze udziałem każdego i widza, i twórcy”. Organizatorzy XVI edycji zadbali o wysoki poziom artystyczny prezentowanych wydarzeń i ich różnorodność. Przez sześć festiwalowych wieczorów próbowaliśmy stawiać pytania i uzyskiwać odpowiedzi na temat kondycji człowieka i człowieczeństwa, istoty zła, ludzkich marzeń, potrzeby kontaktu, komunikacji i współczesnych lęków- w obejrzanych sztukach, we wspomnieniach poprzednich edycji festiwalu i kuluarowych rozmowach. Obok spektakli z gatunku m.in. komedii, parodii makabrycznej, baśni, teatru absurdu, performance’u, monodramu, pojawiły się też koncerty. Gościliśmy teatry z Tarnowa, Jeleniej Góry, Wrocławia, Warszawy. Świetne zespoły i twórcy, dużo muzyki- to aż 11 okazji do zabawy, refleksji i emocji. Oglądaliśmy młode „składy” aktorskie i gwiazdy- Grażynę Barszczewską, Joannę Szczepkowską, Grzegorza Damięckiego, zespół Janusza Strobla. Pożegnaliśmy też 5 świetnych wałbrzyskich tytułów. W tegorocznych fanaberiach wzięło udział ponad stu trzydziestu uczniów LO, którzy obejrzeli wszystkie spektakle. Młodzi widzowie z euforią przyjęli wydarzenie” Bądź taka, nie bądź taka” - spektakl-hołd dla naszej ukochanej Kory, świetnie się bawili na „Sztuce”, gorąco dyskutowali po spektaklu „Szoah show”, zaintrygował ich „Teatr w Podziemiu” opowieścią o I. Przegrodzkim i pewnej wrocławskiej lipie. Mimo że część spektakli nie należała do łatwych, a ich treść i forma wymagała koncentracji, intelektualnego wysiłku, mocno angażowała emocjonalnie- nasi widzowie zdali egzamin ze skupienia, wrażliwości i kultury. Tradycyjnie już w szkole został ogłoszony pofestiwalowy konkurs na plakat i recenzję z obejrzanych sztuk. Widzowie, którzy zechcieli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami, mogli je przedstawić w plastycznej lub literackiej formie i jeszcze przez chwilę trwać w świecie teatralnej magii. W konkursie wzięło udział 52 uczniów, a poziom prac był bardzo wysoki.

A oto wyniki- w kategorii literackiej(recenzja):

I miejsce - Katarzyna Staszczyk

II miejsce – Julia Walkiewicz

III miejsce – Kamil Cichy

w kategorii plastycznej (plakat teatralny):

I miejsce – Katarzyna Staszczyk

II miejsce – Alicja Wysoczańska

III miejsce – Wiktoria Partyka
-wyróżnienie - Mateusz Ławiński

Zwycięzcom konkursu serdecznie gratuluję, a wszystkim uczniom i absolwentom dziękuję za udział w szesnastu kolejnych edycjach Fanaberii. Byliśmy obecni na wszystkich spektaklach. Z ogromnym wzruszeniem i wdzięcznością kłaniam się Pani Dyrektor Teatru Dramatycznego- Danucie Marosz - za to, że kiedyś miała taka fanaberię, żeby stworzyć kolorowy festiwal, który stał się również naszą fanaberią. I niezmiennie zapraszam Was do Teatru, który, bez względu na wszystko, będzie trwał…Ambasadorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, opiekunka Szkolnego Koła Miłośników Teatru-Ewa Grochowska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group