Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 997
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Jaworzyna Śląska: Najpiękniejsza Marzanna

Czwartek, 27 lutego 2020, 15:53
Autor: red
Gmina Jaworzyna Śląska: Najpiękniejsza Marzanna
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, zapraszamy Państwa do udziału w konkursie na najładniejszą i pomysłowo wykonaną Marzannę.

Konkurs (przeznaczony dla osób indywidualnych i grup) skierowany jest zarówno do dzieci, młodzieży jak i rodzin z Gminy Jaworzyna Śląska. Wszystkich wykonawców Marzann, biorących udział w konkursie, zapraszamy z kukłami na teren imprezy z okazji pierwszego dnia wiosny 21 marca (sobota) o godzinie 14:00 na „Orlik” przy Szkole Podstawowej, ul. Jana Pawła II w Jaworzynie Śląskiej. Podczas imprezy odbędzie się rozstrzygniecie konkursu i zostaną wręczone laureatom nagrody.

Uwaga! Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie udziału w konkursie, którego można dokonać w Sekretariacie SOKiBP do 16 marca br.

„Marzanna to nazwa kukły, symbolizującej zimę, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w słowiańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.”

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group