Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 936
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w LO im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu

Niedziela, 16 września 2018, 11:30
Autor: red
Strzegom: Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w LO im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
W odpowiedzi na zaproszenie Pary Prezydenckiej oraz list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, stanowiący zachętę do lektury "Przedwiośnia", w strzegomskim Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego akcję czytelniczą zapoczątkowaliśmy już w piątek (7 września). Narodowe Czytanie odbyło się w najbardziej reprezentatywnym miejscu naszego liceum – w szkolnej auli.

Przygotowaliśmy skromną, ale wymowną oprawę, na którą składał się: mównica z logo szkoły i model popiersia patrona naszego liceum. Stanowi on pamiątkę po przygotowaniach do wykonania granitowego pomnika autorstwa Jerzego Zyska. Warto przypomnieć, że jego odsłonięcia dokonano z okazji 50-lecia nadania szkole imienia Stefana Żeromskiego w trakcie zjazdu absolwentów LO.

W tym roku przeżywamy szczególny czas świętowania obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W literaturze polskiej nie ma celniejszego obrazu oddającego sumę tamtych przeżyć niż "Przedwiośnie" Żeromskiego, który w charakterystyczny dla siebie sposób opisywał zmagania się z polskością i drogi kształtowania się nowej rzeczywistości po od 1918 r.

W Narodowym Czytaniu mieli okazję uczestniczyć uczniowie klas humanistycznych oraz klas maturalnych. Maturzyści mogli utrwalić treści wybranych wątków utworu. Humaniści przygotowali się do głośniej lektury powieści i mimo tremy, bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Kontekst historyczny powstania powieści i wydarzenia poprzedzające trudną drogę Polski do suwerenności przypomnieli:

Alan Tułacz,
Jakub Podlewski.

Wybrane fragmenty powieści odczytali (ujawniając swe talenty w zakresie interpretacji prozy) uczniowie klas humanistycznych:

Alan Tułacz,
Kacper Sowa,
Nikol Juszczyk,
Jakub Podlewski,
Magdalena Fornal,
Maja Czerwicka,
Agata Nowak,
Julia Kulpińska.

Komentarzem na temat lektury podzieliła się z zebranymi Pani Małgorzata Kucharska. Nad sprawnym przeprowadzeniem akcji Narodowego Czytania, scenariuszem i doborem materiałów z zakresu historii oraz historii literatury czuwali: dyrektor liceum - Tomasz Marczak, nauczyciele języka polskiego i historii.

Nasza lekcja Narodowego Czytania była zachętą do indywidualnej i domowej lektury "Przedwiośnia" oraz 44 tekstów Antologii Niepodległości, zaproponowanej do czytania przez Parę Prezydencką. Aneta Kopeć Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group