Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1062
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Zespole Szkół w Strzegomiu

Środa, 12 września 2018, 13:06
Autor: red
Strzegom: Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Zespole Szkół w Strzegomiu
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, której celem jest propagowanie czytelnictwa i przybliżanie treści wybitnych dzieł literatury polskiej.

W poprzednich latach były czytane takie utwory, jak „Pan Tadeusz”, „Śluby panieńskie”, „Trylogia”, „Lalka”, czy „Quo vadis”. W tym roku zaproponowano lekturę „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Akcja utworu dzieje się w latach 20- tych XX wieku, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Główny bohater, Cezary Baryka, przyjeżdża do Polski, kraju, który znał tylko z opowieści rodziców. I tu poszukuje swojego miejsca, celu; zaczyna studia, wstępuje do polskiego wojska, bierze udział w wojnie polsko- bolszewickiej. Przeżywa rozterki miłosne i mocno angażuje się w sprawy społeczne i polityczne. Pragnie Polski nowoczesnej, postępowej, takiej, o jakiej opowiadał mu ojciec…

Właśnie rozdziału o szklanych domach, symbolizujących marzenie Seweryna Baryki o przyszłości Polski, wysłuchali uczniowie Zespołu Szkół. Lekturę powieści rozpoczął Pan Dyrektor Robert Wójtowicz, a następne fragmenty czytały: Oliwia Bodziany- przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, pani Dorota Sozańska- wicedyrektor szkoły, pani Halina Fitas- kierownik szkolenia praktycznego i pani Monika Kozłowska- pedagog szkolny. Kolejną edycję Narodowego Czytania w Zespole Szkół przygotowały nauczycielki języka polskiego- pani Anna Spychalska i pani Wioletta Marczek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group