Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 912
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Marcinowice: „Nawzajem sobie potrzebni” – program edukacji do starości

Niedziela, 15 lipca 2018, 15:10
Autor: red
Gmina Marcinowice: „Nawzajem sobie potrzebni” – program edukacji do starości
Fot. UG Marcinowice
W okresie od marca do czerwca br. w gminie Marcinowice realizowany był program edukacyjny pn. „Nawzajem sobie potrzebni”.

Celem programu było uświadomienie dzieciom i młodzieży, że starość to naturalna faza w życiu każdego człowieka, że kontakt z osobami starszymi wnosi wiele korzyści dla młodszych pokoleń, że ważna jest wrażliwość na potrzeby seniorów, że dzieci, rodzice i dziadkowie mogą żyć ze sobą, a nie obok siebie.

W ramach programu w szkołach na terenie gminy Marcinowice zorganizowano cykl spotkań dzieci i młodzieży z seniorami – mieszkańcami gminy i osobami związanymi z gminą, którzy chętnie podzielili się swoimi różnymi pasjami i talentami. Zajęcia miały charakter warsztatowy, cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a seniorom-edukatorom kontakt z dziećmi przyniósł wiele satysfakcji. Tematyka zajęć była różnorodna: od prac malarskich, plastycznych, origami, warsztatów kulinarnych, promujących zdrowe, ekologiczne odżywianie się, poprzez poezję i historię regionalną. W ramach wolontariatu uczniowie odwiedzali również osoby starsze w Domu Seniora w Marcinowicach.

- Chciałbym bardzo podziękować wszystkim seniorom, którzy wzięli udział w tym programie i przez ten czas pokazali, jak bardzo jesteśmy wzajemnie sobie potrzebni. Dziękuję także paniom dyrektorkom naszych szkół, wychowawcom oraz koordynatorom programu za pełne zaangażowanie w realizację programu. Cieszy mnie to, że z Waszej strony padła już deklaracja o kontynuowaniu programu w następnym roku szkolnym, bo jest to naprawdę cenna inicjatywa – mówi wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.

Warto podkreślić, że program realizowany był w ramach działań Regionalnej Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się, którego gmina Marcinowice jest sygnatariuszem i wspólnie z innymi gminami powiatu świdnickiego i dzierżoniowskiego podejmuje inicjatywy z myślą o seniorach.

A oto seniorzy, którzy prowadzili zajęcia z dziećmi i młodzieżą: Anna Wróbel - Zucco, Krystyna Piotrowska-Reszka, Lucyna Szpilakowska, Zdzisław Krzemiński, Marcela Borek, Danuta Schanne, Romuald Kosztur, Mirosława Kozak, Krystyna Rusin, Krystyna Grobelna.

Koordynatorami szkolnymi były panie: Marta Borczon (Szkoła Podstawowa w Marcinowicach), Ewa Korczak (Szkoła Podstawowa w Strzelcach), Małgorzata Narloch (Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej w Wirach). Koordynatorem gminnym programu była sekretarz gminy Marcinowice Alicja Synowska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group